to si si kde precital ze svetove financne trhy su efektivnymi trhmi? Skusil si na niektorom z nich obchodovat? Potom uvidis ako je to s tou informacnou asymetriou v praxi ;-)
Tolko racionality od bolsevickeho politruka. Ani sa mi verit nechce. Analytikom a roznym "expertom" v oblasti financii naozaj netreba verit. Ale urcite ani socialnoinzinierskym podvodnikom v Statnej (alebo EU) sprave, ktori vam budu tvrdit, ze musite svoje uspory na dochodok zverit takym ako su oni namiesto investovania do indexovych fondov, co ani nie tak davno sudruh politruk obhajoval. Ti nedosahuju ani zdaleka take vysledky ako ti financni analytici, ktori su v priemere o nieco horsi ako indexovae fondy. Socialnoinzinierski podvodnici vacsinou nie su schopni pokryt ani inflaciu.
Teória efektívnych trhov. Ako to býva, najprv velký hit, potom kopa alternatívnych podteórií (silná, polosilná, slabá) a nakoniec je otázne či to naozaj tak funguje. Ako podla nej vysvetliť bubliny na akciových trhoch, asymetrie v rozložení výkonnosti fondov (viac fondov prerába ako zarába), výnosy manažérov konzistentne prekonávajúci trhy (poznám príklad manažéra ktorý S&P 500 porážal v šnúre 11 rokov), alebo chovanie súčasných devizových trhov? Otázne je preto, či práve teoretici správne popisujú trh. Lebo niektorí praktici sa o nich vyjadrujú dosť znevažujúco. Je taká anekdota, ktorú možno nie presne interpretujem: Idú dvaja zástancovia teórie efektívnych trhov po ulici a jeden zbadá na zemi 100 dolárov. „Aha 100 dolárov!“ vraví, „určite je falošná, lebo keby bola pravá, tak by ju už niekto zobral“. Aj napriek tomu a niektorým nešťastným formuláciám dávam za blog K+.
teoria a prax idu proti sebe z definicie. ak nejako vysvetlis terajsie fungovanie trhov, a vsetci sa potom postupne podla toho spravaju, potencial zisku z tej teorie speje k nule.
to by predpokladalo, ze vsetci ludia, ktori investuju sedia nad financnym trhom ako traderi. alebo ze maju peniaze investovane cez nejakeho tradera. vsetci neobchoduju, vsetci nemaju rovnake informacie, vsetci nepoznaju najnovsie teorie, vsetci nie su najchytrejsi. ale ano. profitujuci obchodnik hlada aktualne fungujuce strategie. nie take, ktore fungovali pred desiatimi rokmi. spravanie trhu sa meni, ale nie len tym, ze ludia vedia ako na aktualnom spravani sa trhu zarobit. povedzme vsak, ze zverejnis nejaku fungujucu strategiu. ano potencial zisku speje k nule. ale chvilu to trva! priklad je znama strategia z osemdesiatych rokov, ak chces nakupovat akcie nakupuj na zaciatku kalendarneho mesiaca a predavaj na konci. prinasalo to dost velke zlepsenie vysledkov obchodovania. preco? bohvie a myslim, ze je to jedno. cital som clanok na tu temu, nechce sa mi ho hladat, ta strategia bola medzi tradermi znama uz koncom osemdesiatych rokov a fungovat prestala az skoro v polovici devatdesiatych. dovtedy ludia, ktori vedeli, zarobili. traderi su paraziti, ktori vyuzivaju kazdu moznost zisku. pravda je taka, ze vacsina ich po zaciatku snahy o vynosne/rizikove obchodovania zlyha. aj preto, ze uveria kazdej blbosti, o ktorej si kupia knihu. literatura, analyzy a tipy na obchody je obrovsky biznis, sekundarne ziskavanie penazi z financneho trhu. a z principu to robia hlavne ludia, ktori si nevedia sami zarobit na trhu, alebo ziskavaju ovplynovanim mas vyhodu pre svoje obchodovanie. trading je plny legiend, mytov a klamstiev. a velmi malo ludi si uvedomi, ze je to v mnohych pripadoch gambling najhrubsieho zrna. aj preto, lebo niektorym vynimocnym sa tam konzistentne velmi dari a to presvedcuje ostatnych, ze to ide a ze aj oni su schopni najst tie spravne strategie a mat spravne napady a vytrvalost. ale to je uz otazka ega. aby som to zhrnul: ide to ale je to jedno velke svinstvo:)
Tak na čom sa zhodneme? Nie je najlepší ten gorilí ( opičí ) výber investičného portfólia, alebo ten výber klubu dôchodkýň ? Aj tak boli v nejakom hodnotení lepší než guys from Wall Street. Čo potom s tými tlstými knihami o fundamentálnej a technickej analýze čo sme tlačili do hlavy?
cize ked sa snazim zarobit tym, ze strcim niekde peniaze na niekolko rokov alebo desatroci a drzim to tam ako pokakany, tak robim veci spravne. a ked chcem zarobit rychlo tak uz nie? proste na seba beriem vacsie riziko a vacsi potencial zisku. alebo to slovo spravne myslis tak, ako to pochopil diskutujuci vyssie, ze ked spekulujem tak som 'prekliaty burzoazny parizsky burzian' niciaci poctivu pracu inych svojimi hrabivymi spikleneckymi kseftmi?
Aj ekonomia