Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rozčúlil vás ranking slovenských univerzít? Zamyslite sa nad sebou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

slovneské univerzity jsou tak strašně kvalitní, že většina slováků studuje na českých...
Butch-86
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

ja o voze, ty o koze :D
 
Hodnoť

Mňa by rozčúlilo len to,

keby sa slovenské sranda-"univerzity" nachádzali inde ako na úplnom dne rebríčka, lebo by to nezodpovedalo realite. Viem, že v poslednej dobe Sládkovičovo prudko sťahovalo náskok Oxfordu, ale aj tak.
 
Hodnoť

Nie, nerozčúlil.

Mňa rozčuľuje keď sa v slovenčine používa čím ďalej tým viac anglických výrazov. Nech autori potom píšu články po anglicky, keď chcú používať anglické výrazy.
 

beriem to tak,

ze vo vasom prispevku ste chceli povedat tvorca/povodca a autor sa tam dostal omylom. Spravne?
 
Hodnoť

Vážený pán Draxler,

pálite sviečku a plačete na nesprávnom hrobe. Mečiarova vláda ( a toto je naozaj politikum!) sa rozhodla spraviť okresné mesto z každej väčšej dediny. Presne podľa rovnice: Viacej štátnych úradníkov = viacej byrokratov = viacej teplých miestečiek = viacej odaných voličov, včítane rodinných príslušníkov = upevnenie moci.
Druhým úžasným počinom bolo zakladanie tzv. zalatrínových univerzít. Dnes už je univerzita za každou dedinskou latrínou. A pedagogický zbor? Až na pár výnimiek len "uprataní" dôchodcovia a profesionálni
kariéristi držiaci sa z neba spadnutého fleku ako kliešte. (TnUAD).Ale aby som len nekonštatoval...
Riešenie?
Drasticky zredukovať počet "univerzít", z ktorých diplomy nemajú ani cenu papiera, na ktorom sú vytlačené.
Sústrediť špičku pedagogického zboru do niekoľkých dobrých škôl.
Vyhádzať, (nekompromisne!), starších a "ľudí za zásluhy". V reálnom živote stráca človek vysokoškolský titul človek asi po 7 -10 rokoch. Poznatky sa za tú dobu vyvíjajú tak rýchlo, že ak ich nesleduje, tak titul je už vlastne nereálny. Čo mi dá na prednáške pedagóg, ktorý na nej cez tlsté okuliare číta fixkou podčiarknuté vety zo svojich tridsať rokov starých skrípt?
Pán Draxler, je dobré, že do problému sa niekto aspoň pokúsil zahryznúť. Bohužial Vám sa to podarilo na nesprávnom mieste.
 

Súhlasím so všetkým

až na to vyhadzovanie starších vedcov a učiteľov.
Vedecké tými sa skladajú s mladých ktorí majú nápady, ale bez skúsenosti starších vedcov ich väčšinou nevedia dotiahnúť.
 

Zabudol si

ešte na jednu dôležitú vec: Zrušiť financovanie vysokých škôl podľa počtu na škole udržaných študentov (nech sú aj flákači, príp. neschopní, ale nech na nich dostaneme peniaze = súčasná najhlavnejšia starosť vedenia fakúlt a škôl)
 
Hodnoť

 

Ale tých univerzít a vysokých škôl máme!
Čo ma zaujalo je to, že popularita najstarších univerzít v očiach verejnosti sa ani o mak nezmenila - tak ako sme ich vnímali ako gymnazisti maturanti ešte v ére socializmu, tak ich vnímajú ľudia teraz po 25-tich rokov.
 
Hodnoť

Mňa by vážne zaujímalo pán Draxler

prečo žijete v Prahe a nepodielate sa na budovaní slovenskej spoločnosti a napríklad aj slovenského univerzitného školstva.
 
Hodnoť

.....

Reálny pohľad aj keď ako píše "peha1", tých "dedinských" škôl, resp. pobočiek je neprimerane veľa. A čo je ešte horšie? Nuž kvalita ktorú poskytujú ale aj vyžadujú. Ak máte peniaze, väčšinou získate aj titul.
 
Hodnoť

Výhoda

Na slovenské univerzity sa stačí dostať, ostatné treba aj absolvovať. (Česť výnimkám).
 
Hodnoť

 

Rozčúlil vás ranking slovenských univerzít? Ani nahodou. System, v ktorom moze byt Jahnatek profesorom...
 
Hodnoť

Vážený pane,

obetujem jeden dnešný príspevok a pár sekúnd:
Ten výsledok, hodnotenie ma vôbec neprekvapil a je mi celkom "ukradnutý". Ale čo ma tiež neprekvapilo resp. 2 dni veľmi hnevalo ba až na-sieralo bolo ako túto správu podával údajne verejno-právny Slovenský rozhlas. 2 dni ju mali non-stop v správach a rozhlasovali to ako keby to bola tá najdôležitejšia vec! Z pohľadu poslucháča to na mňa pôsobilo veľmi negatívne - ako keby to bol zámer, ako keby sa redaktorky "tešili" že môžu takúto zlú správu hlásiť. Neviem kto rozhoduje o výbere, obsahu správ - ale už aj v Slovenskom rozhlase mi to pripadá, že je tam strašná demagógia a manipulácia. Oni cielene ubíjajú "národné cítenie, povedomie, sebavedomie", je to jasný rukopis tých o ktorých nehovoríme.... :-(
A ďalej - ak sú naše vysoké školy také slabé (úbohé) ako to, že pomaly každý deň čítam o nejakom úspešnom príbehu, uplatnení sa nejakého Slováka (vedca, vedkyne) niekde v zahraničí?????!
 

 

Prečo ten úspešný slovák, ktorý sa uplatnil v zahraničí nezostal na Slovensku, aby pozdvihol úroveň slovenských univerzít. Možno aj chcel zostať, lenže mu to nedovolili. Každý kto študoval na slovenskej univerzite stretol tam vyučujúcich zrelých na kazajku a nie na formovanie mladých ľudí. Všetci to vedia ale nič s tým nerobia. Šikovný človek radšej sám odíde.
 
Hodnoť

Firmy hodnotí audit , štáty rating ...

hodnotenie univerzít je global PR ( potvrdenie dobrého mena ) - vedenie našich škôl nedospelo ešte tak ďaleko aby pochopilo potrebu dobrého mena ?? P Draxler prekvapuje ma , že muž s praxou v západnej kultúre nechápe aký je PR profil v businesse , do ktorého školstvo dnes už nesporne patrí DOLEŽITÝ !!! ???

Na priloženej "akčnej" fotke máte sako ( topánky nevidím ) prečo nie pyžamo , tielko alebo teplaky ? Prečo ste si uverejnil fotku, veď ste mohli ušetriť čas a peniaze ?
 
Hodnoť

 

Aj podla mna su taketo hodnotenia viac otazka penazi, ako vykonnosti danej skaoly.
Znepokojuje ma ale jedna vec: Ako to, ze sa ceske univerzity (vsiamjte si dlhodobo Karlovu univerzitu) umiestnili tak dobre?
Preco si uz raz nepovieme pravdu? AKo moze zadubena slovac mat dobre skoly, ked nie je ochotna zaplatit ucitelovi? Uvedomujete si, ze naozaj kvalitne mozgy stoja pred problemom, ktory riesia casto trvalym odchodom do zahranicia? (Samo o sebe je pobyt na zahranicnej univerzite zikavanie dalsich skusenosti. Ale bez navratu je to pre nas stratena moznost kvalitneho vzdelania.)
Moja manzelka uci na zakladnej skole. Povolanie ma rada. Inak by uz davno odisla za lepsim zarobkom a od nezmyselnych a nedokoncenych reforiem, od debilnych oteckov, co mlatia ucitelov zato, ze dietatko dostalo poznamku ...
 
Hodnoť

 

ako chce kto medzinárodne porovnávať, hodnotiť a "rejtingovať" napr. študijný odbor Slovenský jazyk a literatúra, je otázkou... rebríky sú nezmysel, špeciálne v prípade ne-meracích vied!
 

Chceš konkrétne, alebo len všeobecne?

- najskôr konkrétne: Koľkí slovenskí výskumníci slovenského jazyka a literatúry robia medzinárodne relevantný lingvistický alebo literárnovedný výskum? Svojho času možno jeden (Peter Zajac). Existujú slavistické časopisy, konferencie, vedecké spoločnosti... Len to by chcelo neostávať mentálne v 19. storočí.
Už dávno neplatí, že keď o sebe napíše niečo "domorodec", tak je to automaticky zaujímavejšie, než keď o tom napíše cudinec. A svetová veda sa systematicky zaoberá aj exotickejšími jazykmi než je práve slovenčina.

- teraz všeobecne: Rebríčky sú síce nezmysel aj podľa mňa, ale nie kvôli tomu, čo hovoríš. My sa tu môžeme porovnávať plus-mínus s inými východoeurópskymi krajinami a ani v tomto porovnaní nevychádzame nejako extra dobre. Ale z iných dôvodov, nie kvôli nemožnosti hodnotiť výkon v "ne-meracích vedách".
 

EŠTE konkrétnejšie:

dnes robia zásadný, konkurencieschopný lingvistický výskum aj na medzinárodnej úrovni viacerí, v európskom a hlavne v slavistickom svete, nezriedka tímovo a s vážnymi výsledkami. Zo všeobecnej jazykovedy a slovakistiky v SAVke a na fakultách trvalo a aktívne Juraj Dolník, Slavomír Ondrejovič, Ján Sabol, Ján Findra, Ján Bosák, Klára Buzássyová, Alexandra Jarošová, Pavol Žigo, Daniela Slančová, Miloslava Sokolová, Jana Kesselová, Ján Kačala, Vladimír Patráš, Juraj Vaňko, Juraj Glovňa, Ľubonír Kralčák a veruže aj ďalší - takmer všetci sú profesori a docenti známi doma a v zahraničí, schopní tvorivo reagovať na najnovšie vedecké impulzy a pritom tvoriť originálne diela, ktoré pozná a rešpektuje kultúrna slovenská verejnosť aj svet. Neostávajú mentálne v 19. storočí, ale vážia si dar jazyka, ktorý z 19. storočia v spisovnej podobe našťastie máme. Viac povie bibliografia Slovenskí jazykovedci. Nemajú však primnoho možností na karenty, na citácie vo svetových databázach, na rozličné rebríčky. Jazykoveda na Slovensku nemá tzv. karentovaný časopis.

A ešte na okraj otázka na zváženie: čo "ragnar" myslí pod "inými dôvodmi"?
 

 

No tak schvalne som poslednych troch hodil do scholaru, mozes prosim ta trochu rozviest, ako robi vyskum na medzinarodnej urovni niekto, kto ma nula publikacii v cudzom jazyku, alebo tri publikacie celkovo? Ale pripustam, ze mi nieco podstatne unika.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 2 988
 2. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 650
 3. Michal Májek: Maturita po novom 647
 4. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 466
 5. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 427
 6. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 418
 7. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 332
 8. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 240
 9. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 187
 10. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 171

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 2. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 3. Marcel Karvay: 24601
 4. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 5. Lubomir Zahora: Umenie švov
 6. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 7. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 8. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 9. Štefan Vidlár: D O J E M
 10. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej


Už ste čítali?