za obrovských rýchlostí (temer rýchlosť svetla) ku nárazu zväzku protónov, pričom sa uvoľní obrovská energia, ktorá spôsobí určitú rázovú vlnu.
Jadrová reakcia je známa ale tu sa jedná o ďalšie štiepenie protónov, k čomu treba rádovo vyššie energie.
Vedci sa tak chcú priblížiť ku podmienkam tzv. veľkého tresku na začiatku vesmíru, aby sa dozvedeli, čo sa vtedy stalo. Čo sa ale presne stane, na to existujú astrofyzikálne Hawkingove teórie, ale sú to len hypotézy.
Nebezpečenstvo je ale v rázovej vlne na úrovni kvarkových častíc, z ktorých sa skladá celá hmota vesmíru, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť nečakané diania v cykloch počasia, v stabilite zemskej rotácie , gravitačné zmeny medzi Slnkom a Zemou a medzi Zemou a Mesiacom. O človeku radšej nehovorím.
je odkial? Kvalita rapu nie je ktovie co, ale zato text je skvely, zas som sa nieco dozvedel o LHC. Je to skvela popularna (pre niekoho) forma propagacie znacne zlozitej problematiky (preto sa studuje jadrova fyzika tak dlho), asi nemaju peniaze na reklamu tak robia aspon toto. Clanku som vsak velmi neporozumel, nemoze byt mysleny vazne (alebo ano ?????), ironicky uz toboz nie, takze dakujem za link ...
"libertariani", to je taky nabozensky kult, ktory sa dost rychlo rozsiruje, jeho clenovia maju ako povinnost za kazdych okolnosti a takmer ku kazdej teme hlasat, ze stat nemoze robit nic uzitocne (mozno s vynimkou vynucovania prava)... kedze si z nich pravidelne strielam, tak som aj tuto spravicku zaradil do serie "Moje alter ego".. vzhladom na tie obrovske statne investicie v tomto projekte sa mi zdalo vhodne ich takto podrazdit... tot vse (ak sa bude dalej darit ITER-u, tak o tom mozno napisem podobnu spravu)
Takze tento clanok, hlavne ta cast o "vedeckych pijaviciach", nebol mysleny vazne? Inak by som sa nasr...nasrdil. Na tomto projekte totiz pracovali niektori z mojich prednasajucich.
Este doplnim, pri zrazke sa pomocou nahromadenej energie uvolnia rozne exoticke castice s velmi kratkou zivotnostou, ktore sa daleko nedostanu. Nemyslim ze to sposobi veci typu "gravitačné zmeny medzi Slnkom a Zemou". Podobny urychlovac ibaze mensi je v Sebernej Amerike a nejake zo spominanych javou by sa tam uz asi prejavili.
Su to pijavice, vyciciavaju statny rozpocet, vymyslaju stale nove veci, programy, siete - supravodive, superelektroniku, superpocitace, supersiete ... kto sa ma stale ucit nieco noveho?
Kedysi to bola parada - stacilo koleso, paka a naklonena rovina a clovek s nimi vydrzal cely zivot.
Bez vedeckych pijavic by si ani tento prispevok sem nemohol poslat.
"Kedysi to bola parada - stacilo koleso, paka a naklonena rovina a clovek s nimi vydrzal cely -zivot." Krasny pokony 30-rocny zivot. A ked sa ludia nudili mohli stavat pyramidy alebo vstupit do otroctva.
To s tym ucenim je viac chyba slovenskeho skolstva. Z pocunia viem, ze to co sa volakedy preberalo na vyske je teraz bezne na strednej. Ti co robia osnovy chcu ma asi vseobecne vzdelanie priliz odborne. A predsa na to aby si pouzival elktroniku a pocitace nemusis sa ucit ako to funguje.
a co na Slovensku ... Z vlastnej zkusenosti viem, ze z coho Landau zkusal svojich PhD na obhajobe dizertacie, my sme sa museli ucit uz v prvaku na vyske. Doba je taka mizerna - nenaucis sa, zaostavas. Uz zopar razy som mal nutkanie spisat, co stacilo vediet odbornikovi pred stvrstorocim a co vsetko musi vediet dnes.
"by si pouzival elktroniku a pocitace nemusis sa ucit ako to funguje" Nie, nemusis, ale potom budes ako ta sekretarka, co vola vypoctaka: "Duro, mne tady uz stvrthodiny padaju pismenka na obrazovke, zo zaciatku to bola sranda, ale sef potrebuje, aby som mu napisala list, pod mi to zastavit."
AK by ste sa pozreli na stranku SAV, tak by ste tam meno (a popis projektov na ktorych pracuje) diskutera nasli. Takze trochu skromnejsi ton, menej poucania a viac opatrnosti nie je nikdy na skodu.
P.S. na to aby sme pouzivali elektroniku, nemusime studovat na univerzite. Problemom je, ze gausova krivka nepusti a snahy politikov aby sa percentualne zvysil pocet absolventov univerzit nepovedie k tomu, ze sa zrazu objavia statisice ludi, ktori budu univerzitu zvladat lavou zadnou a okamzite nastupia na PhD., ale (co je pri sucasnom sposobe financovania univerzit nie podla prinosu vo vyskume ale iba na zaklade POCTU (co aj baranich?) hlav (presnejsie by sa mali pocitat asi radsej zadky, pretoze v niektorych hlavach....) omnoho pravdepodobnejsie) k poklesu urovne univerzit.
S tym otroctvom a pyramidami som to mozno naozaj trochu prehnal, len som chcel priblyzit dobu, v ktorej boli koleso a paka najvacsimy vynalezmi. Tak prepacte. Nechal som sa uniest tym slovom "pijavice". Mimochodom na SAV by ma asi nenasli, kedze tam nerobim na ziadnom projekte. Uznavam vsak, nebolo to az tak daleko.
Co sa tyka toho p.s. tak mam podobny nazor. Je to vsak aj chyba univerzit. Snazia sa v prvom rade vychrlit co najviac absolventov a na svoje druhe poslanie - vyskum akosi zabudaju. Zmenou financovania by stat mohol viac tlacit univerzity do vyskumu, ale je to aj na nich. Toto nie je vsak len slovensky problem. Prednasku na tuto temu mal u nas rektor Karlovej univerzity, ktora vychadzala z ceskych problemov (my sme na tom samozrejme este trochu horsie).
najlepší spôsob, ako si z niekoho strieľať, je prekrútiť, čo hovorí. to ti je, človeče, nevyčerpateľný zdroj humoru...
to by musel byť úplný blbec, kto by tvrdil, že štát nedokáže urobiť nič užitočné. môžeme to experimentálne overiť... napríklad štát postaví pekáreň a štátny zamestnanec v nej napečie chlieb. je chlieb užitočný? je. hurá, potlesk, heréza libertarianizmu bola úspešne vyvrátená... aspoň teda vo svojej skreslenej podobe.
teraz môžeme ísť ďalej a odvodiť z toho logický záver, že chlieb dokáže robiť iba štát. moment, to je asi blbosť... však chlieb sa vyrábal aj predtým ako vznikli štátne pekárne. hmm, hmm... no dobre, ale vyrobil niekto niekedy povedzme chlieb s príchuťou kokosu a marhúľ? ešte nie? no vynikajúce, to je príležitosť pre náš argument. postavíme teda štátnu pekáreň na pečenie chleba s príchuťou kokosu a marhúľ. a vo chvíli, keď prvý výrobok vytiahneme z pece, môžeme hrdo vyhlásiť, že tu máme užitočný a moderný výrobok, ktorý zatiaľ nikto okrem štátu nedokázal vytvoriť. chacha, libertariáni, teraz ukážte, akí ste frajeri...
trh môže zabezpečiť výrobu spotrebného tovaru pre konzumnú spoločnosť, ale to je všetko. veda, tá je o niečom úplne inom. keby neexistovali európske granty pre vynález kolesa, dodnes by sme chodili pešo. a to nehovorím o naozaj nákladných projektoch, ako je napríklad lietanie do vesmíru alebo stavba časticových urýchľovačov. to naozaj okrem štátu nedokáže urobiť nikto, lebo je to neuveriteľne drahá vec... jedine že by to nejaký chytrák urobil lacnejšie, ale je zrejmé, že lacnejší ako štát nemôže byť nikto, štát predsa poskytuje všetko zadarmo ;-)
tu máš linku na súkromný raketoplán http://sk.wikipedia.org/wiki/S... a možno o pár rokov pribudne aj linka na súkromný urýchľovač. že to tým súkromníkom nejako dlho trvá? no, musia najprv zaplatiť dane, až potom sa môžu venovať svojim výskumom
Sukromne urychlovace predsa davno existuju, vyrabaju sa, predavaju sa a vyuzivaju sa. http://www.advancedcyclotron.c... Lenze najskor musel iekto objavit, ako ten urychlovac moze fungovat, vymysliet ho, vypiplat ho, odskusat, preverit v dlhodobej prevadzke - a az potom si mohli sukromnici trufnut taku vec vyrabat. Sukromnym firmam sa tie dane velanasobne vratili, preto neprotestuju proti ich plateniu a takemu sposobu cerpania. Na rozdiel od libertanianov (ale ti okrem prazdnych reci nic neprodukuju).
Stat ziadne rozky nevyrobil, vyrobili ich pekari...stat nasilim vstupil do vyrobneho procesu a zneefektivnil ho svojim komandovanim, ale NIC NEVYROBIL! Podobne, ako tu vstupil do uplne prirodzeneho procesu, kde by sukromne firmy, podla mna, uz davno v praxi preskumali fungovanie Higgsovych mechanizmov a dokazali alebo vyvratili hypotezu o supersymetriach, nebyt toho, ze musia platit dane, na rozdiel od pekarov, ktori nemusia. Este stastie, ze stat nie je schopny zadusit takto vsetko podnikanie, takze dnes uz mame sukromne lietadlo na niekolkosekundovy suborbitalny let.
mc hawking