Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Klientom skrachovaných penzijných fondov britská vláda prilepší (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nerozumiem...

Najväčší ekonóm Slovenska, Európy a sveta nejaký Mikloš tvrdí iné čo ty: " Ale pocit bezpečia nie je namieste. Akonáhle má niekto právo investovať nejaké aktíva, môže tak urobiť v prospech svoj a neprospech klienta. " Veď DSS-kám ide iba len o blaho ich klienta.
 

už z prvého odstavca je zrejmé

že ukradnuté zaplatia všetci práve pracujúci cez svoje dane. U nás je model širší: zaplatí to I.pilier a do neho z daní práve pracujúci.
K čomu je teda II.pilier? Zvyšuje zodpovednosť a slobodu?
Ak áno, komu? Zlodejom? Je podstata reformy v nahrávke zlodejom?
 
Hodnoť

Este nikto nepreukazal, ze druhy pilier viac odlahci prvy pilier

To co by hospodareniu soc. poistovne skutocne pomohlo by bolo zavedenie principu skutocnej zasluhovosti do 1. piliera.
Vyska dochodku by sa odvijala od toho, co clovek pre SP celkovo urobil minus co z nej celkovo tazil, t.j.: to co do SP sam odviedol na odvodoch minus to co z toho islo na dochodky vlastnych rodicov (t.j. co dostane spat v dedicskom konani) plus to co na odvodoch odviedli jeho deti.
Pri takomto systeme by rozpocet SP nemohol byt problemovy a bolo by to skutocne spravodlive. Niektore 20 tisicove dochodky by vsak klesli na 5 tis., a to prave ludom blizkym tym, co o tomto rozhoduju, takze radsej budu presadzovat vselico ine, aj ked nespravodlive a strasne problematicke.
 

Cast nadpisu odrezalo, malo byt:

"Este nikto nepreukazal, ze druhy pilier viac odlahci prvy pilier nez zatazi"
a myslel som to samozrejme z dlhodobeho hladiska
 

ahoj b_d

myslim, ze na toto sa autor nesnazil poukazat. britsky prvy a druhy pilier su absolutne nezavisle, financovane z roznych zdrojov atd. prvy pilier zavisi len od poctu rokov, kedy si clovek plati socialne zabezpecenie (National Insurance - NI) a nie od toho, kolko z neho zaplati. takze nizkoprijmovy robotnik dostane v prvom pilieri rovnako ako vysokorijmovy riaditel, pokial obaja platili NI aspon 33 rokov.

druhy 'pilier' v UK je sam o sebe akesi "pripoistenie" - a odvody do preho piliera sa neznizia o ciastku, ktoru si ludia dobrovolne rozhodnu platit do druheho ci tretieho britskeho piliera...
 

little monkey

Ja som v "company stakeholder pension scheme". Firma prispeva 6% a ja tiez 6% rocneho bruto platu. Prispevky su oslobodene od povinnosti platit dan a poistne. Tym padom zaklad na platenie dane a poistneho sa znizuje o 6%.
Kolegovia hovoria, ze na plnu penziu musis platit NI 29 nie je 33 rokov.
 
Hodnoť

Najväčším problémom

súkromných dôchodkových fondov boli vždy zlodeji. V 50-tych rokov komunisti rozkradli existujúce súkromné dôchodkové fondy v ČSR. V Británii ich rozkradli manažéri firiem, asi najznámejší bol Maxwell, ktorý začínal predajom pohľadníc v Bratislave.
A dnes má zlodejské chúťky Fico.
 
Hodnoť

Výstraha.

Nevýhody II piliera sú nasledovné :
1. Ide o podnikanie aj zahraničí a nikto nie dokonale zaisatený proti podnikateľskému riziku.
2. Nik teda ani materské spoločnosti neručia za prípadné straty alebo krach privátnych DSS
3. Neexistuje trestná zodpovednosť podnikateľských mamagerov a majiteľov podnikateľských subjektov a tých kto ich má kontrolovať. Teda prakticky všetky defraudácie sa dajú pokryť tzv . podnikateľkým rizikom ide teda o praktickú beztrestnosť ako managerov, majiteľov privátnych DSS.
Toto všetko pri veľkých ekonomických pohyboch a nedostatku kontroly priam vyzýva k defraudácii.
Vlády i pre budúcnosť by sa právne zbavili zodpovednosti -
- zdobrovoľnením II piliera
- zakomponovaním prehlásenia že tým to sa poistený zrieka akýchkoľvek nárokov na vyplývajúcich z nedostatku prostriedkov v dôchodovom veku poistenca na verejné zdroje
- ručením materských spoločností bankovou zárukou alebo iným hodnoverným ručením za prípadné straty na zdrojoch poistencov.
 

re: 6002

1. Zdobrovoľnenie II. piliera by prinieslo presne tie isté problémy čo v Chile a čo pritom kritici kapitálového dôchodkového systému stále využívajú pre podporu svojich tvrdení. Skrátka značná časť ľudí pokiaľ by nemusela do dôchodkového systému prispievať, tak by si nešetrila a vytvárala tak do budúcnosti vrstvu voličov presadzujúcich znárodnenie úspor tých rozumnejších. Pokiaľ je správna dobrovoľnosť v II. pilieri, tak by bola správna aj v tom prvom. Lenže to nikto z hlásateľov dobrovoľnosti II. piliera nepovie, vie totiž, že hlása nezmysel vedúci k sociálnym problémom v budúcnosti.
.
2. Keďže v pomerne blízkej budúcnosti nebude mať kto odvádzať dostatočné množstvo zdrojov do 1. piliera tak by tí, čo sa rozhodnú len pre I. pilier by mali rovnako dať prehlásenie že týmto rozhodnutím sa poistený zrieka akýchkoľvek nárokov vyplývajúcich z nedostatku prostriedkov v dôchodkovom veku poistenca na verejné zdroje.
Oproti nejakej pravdepodobnej možnosti v II. pilieri, je v I. pilieri istota, istota, že tam nebude dostatok zdrojov.
http://www.infostat.sk/vdc/pdf/prognoza2050vdc2.pdf
.
3. Ručenie v II. pilieri je asi vyššie ako ručenie v I. pilieri, tam v prípade nedostatku zdrojov je to ručené čím? Zákonnou úpravou o odchode do dôchodku v 80 tke, zákonným znížením dôchodkov na štvrtinu, alebo povinnou eutanáziou po 70-tke?
Tvrdenie "všetky defraudácie sa dajú pokryť tzv . podnikateľským rizikom ide teda o praktickú beztrestnosť ako manažérov" je možné vztiahnuť na všetky banky a potom by ste svoju výstrahu mali rozšíriť na akékoľvek vklady do komerčných bánk.
.
4. II. pilier možno nie je ideálny, ale nikto lepšie riešenie problémov dôchodkového systému z demografického vývoja nepredložil.
 
Hodnoť

Klamm-ovi.

Zdobrovolnenie druhéo piliera nemôže priniesť žiadne problémy. Nie je na to žiadny dôvod. Ak privátne DSS ky preukážu vyššiu renditu pri rovnakom riziku je rozhodnutie každého klienta úplne jasné a normálne - bude prispievať do II piliera. Dokonca ani štát by nemal záujem siahať na tento stabilný zdroj financovania štátnych projektov.
Dobrovoľnosť v prvom pilieri by taktiež existovala keby poprevratoví politici neboli rozkradli majetky súčasných a budúcich dôchodcov sústredené ako štátny majetok. Teraz túto ťarchu presunuli na občanov v produkčnom veku.
Vaša úvaha teda apriori nie správna, lebo títo istí politici bud ponechali zákony spred roku 1989 kedy sa štát zaviazal platiť dôchodky alebo ich znovu a inak stanovili. Teda prakticky dvakrát okradli bežných občanov v produkčnom veku ktorí nielen stratili časť zdojov svojich dôchodkov ale musia prispievať na dôchodky terajším dôchodcom.
2. Čo sa týka zdrojov v 1pilieri to nie je pravda lebo štát má vždy nástroje na to aby si opatril nevyhnutne dostatočném zdroje. Daľšou jednou z možností je siahnuť zdanením na majetky nadobudnuté po prevrate u všetkých poprevratových politikov čo v krízovej situácii nie je nenormálne.
3. Ručenie pre tretí pilier nie je potrebné - je stanovené zákonom. Vklady v komerčných bankách sú čiastočne ručené a každý normálny človek nedrží vklady v jednej banke ale vo viacerých aby rozložil riziko.
4. Bolo by správne keby nexistovala tzv. demokracia a kde môže väčšina siahnuť ma majetok menšiny resp. partajokracia, kde menšina môže legálne olúpiť občanov o ich majetky, zdravie a život.
Druhý npilier je len vyprojektovaná fikcia ktorá je nekritická a nepuibikuje žiadne riziká lebo ide o záujem mocných politickoekonomických skupín. ten kto však už niečo zažil o týchto rizikách vie a vie aj o tom že sú oveľa väčšie než sa prezentujú. Akj si myslíte že demografický vývoj v západnej europe nepostihne slovensko ste na omyle. Obdobne to je o ekonomickom vývoji v USA kde USD je svetovou menou a svetové podnikanie teda aj investície privátnych DSS s nimi úzko súviasia. Všetky krízy a náklady na vojny vedené USA zväčša zaplatili investori mimo USA.
 


Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 60 226
 2. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 17 838
 3. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 3 667
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 1 890
 5. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 1 362
 6. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 1 359
 7. Michal Porubän: Komu skutočne pomohol general Lučanský? 1 325
 8. Rudolf Pado: 32-tisíc ton nebezpečného prachu na Orave, policajti obvinili štyri osoby 1 074
 9. Filip Pastorek: Mestský úrad Luhačovice definitívne prehral súdny spor so Slovákom 979
 10. Jan Pražák: Člověče, nekoukejte mi do výstřihu! 926

Rebríčky článkov


 1. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 2. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 3. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 4. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 5. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 6. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 7. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 8. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton !
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?