Ad: Socialisti ničia spoločnosť

Autor: Juraj Draxler | 17.7.2006 o 9:53 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2671x

Minulým príspevkom som považoval tému sociálny štát za aspoň načas uzavretú, ale ...

v tom mi nejaký Tibor Pospíšil v reakcii prihral dva typicky prihlúple „argumenty“ ktoré som počul už viackrát predtým, takže stručne. 

Ľudia si dokážu vyberať, tak načo ich má štát do niečoho nútiť? Opakujem, spoločenské dilemy sú špeciálna kategória problémov, kde riešenia na individuálnej úrovni vedú k suboptimálnemu výsledku. Preto riešenie na centrálnej úrovni.

Mimochodom, T.P. hneď na to pre zmenu rozvádza myšlienku, že ľudia nie sú schopní sa správne rozhodovať, lebo ich ohlúpli socialisti...: )  

No, a úplna lahôdka je nasledujúca volovinka, často opakovaná aj inými chytrákmi: socialisti a ich sociálny štát (už som to inde zdôraznil a zdôrazňujem znova – sociálny štát nie je výmyslom socialistov) spôsobili nízku pôrodnosť. Argument: ľudia sa už nesnažia mať deti, nepotrebujú ich totiž pre svoju opateru, lebo štát im sľubuje, že sa o nich v starobe postará.

Tak po prvé, úzka spolupráca generácií existuje v roľníckych spoločnostiach, kde žijú z jedného kusu pôdy, ktorú tí starší vlastnia, takže mladší na nich akosi robiť „musia“. Moderná spoločnosť je charakteristická práve zoslabovaním takýchto tradičných väzieb. To je ale drobnosť. Pozrime sa, po druhé, najmä na logiku tohto argumentu. Tvrdí sa tu, že ľudia nebudú mať deti, pretože budú mať svoj príjem z iného zdroja, ako od nich. Áno, presne to. Čo s tým má štát?!

T.P.vlastne tvrdí, aj keď si to neuvedomuje, že nízku pôrodnosť spôsobuje zvyšovanie disponibilného príjmu (je snáď jedno, či si ľudia našetria vlastnými silami alebo im časť príjmu štát odoberá a potom vracia ako dôchodok). 

Inými slovami, za nízku pôrodnosť môže vlastne zvyšovanie hospodárskej produktivity.

Mimochodom, iní (možno nie T.P.) tiež radi v podobnom kontexte tvrdia, že socialisti prispievajú k znižovaniu hospodárskej výkonnosti – aha, takže zrejme podporujú zvyšovanie pôrodnosti... (A len tak mimochodom: ešte som nevidel štúdiu, ktorá by ukazovala štatisticky významný vzťah buď medzi objektívnou štedrosťou dôchodkového alebo vôbec sociálneho systému, alebo aj vnímanou štedrosťou, na jednej strane a pôrodnosťou na strane druhej. A to som vyslovene v centre diania. Aká taká korelácia, kde sa niektorí odvážia hovoriť o (v tomto prípade) pozitívnom vzťahu, ešte existuje pri dostupnosti predškolskej a školskej starostlivosti o deti a pôrodnosti - aj to je veľmi chabé, evidentne tam hrá rolu príliš veľa iných faktorov. Ale to už sa zbytočne veľa odvolávam na zdravý rozum: )).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?