Čo sa stalo v Odese?

Autor: Juraj Draxler | 5.5.2014 o 12:26 | (upravené 5.5.2014 o 14:04) Karma článku: 10,49 | Prečítané:  4135x

...vedia možno len tí, čo tam boli a zrejme aj priamo na mieste vyzeralo veľa vecí chaoticky a nepochopiteľne. Každopádne, udalosť už má na jednej strane svoju oficiálnu verziu o potýčkach vedených ruskými agentami aj polooficiálne poukazovanie na "spálených ruských teroristov" a na druhej oponentov, poukazujúcich na videomateriály z miesta.

V piatok v meste prebiehal futbalový zápas medzi miestnym a charkovským klubom a niekoľko sto fanúšikov ho zároven využilo na demonštráciu na podporu kyjevskej vlády. Na tento pochod zaútočila malá, veľmi malá skupinka ľudí. Samotný hlavný kanál ruskej televízie upozorňuje na to, že skupinka spolupracovala s časťou polície, dokonca ukazuje tváre a inštruovanie jej predstaviteľov.

Skupinka sa hneď stiahla a zmizla. Ale časť prokyjevského davu sa následne rozbehne k Domu odborov. Pred ním majú rozložené stany oponenti kyjevského režimu. Na videu vidno, ako dav stany zapáli. Ľudia sa bežia skryť do budovy, kde ich potom hodinu obliehajú, hádžu im do okien molotovy, strieľajú po nich.

Na dostupných videách nevidno veľa hádzania zápalných fliaš zo strany ľudí ukrytých v budove, aj keď vidno dve postavy na streche, ktoré ich pred sebou majú. Útočníci sa dostanú aj dovnúra, zdravia z niektorých okien a ukazujú ukrajinskú vlajku. Potom sa v ústrednej časti budovy rozhorí prudký oheň. Niekoľko málo ľudí, ktorí z budovy vybiehajú, bijú palicami.

Po hodine príde polícia, ktorá viac-menej nezasahuje, po nich hasiči. V budove už sú ale desiatky spálených tiel.

Kyjevom dosadený gubernátor odeskej oblasti vyhlási, že útok bol legálnou obranou. Polícia zadrží desiatky ľudí, ktorým sa útok podarilo prežiť. Euromaidan na internete víťazne ukazuje spálené tela „ruských teroristov".

Špekulácia, že napadnutie proukrajinského davu bola cielená provokácia môže a nemusí mať reálny základ. Podobne špekulácie, objavujúce sa na ruských sociálnych sieťach, že niektorí z ľudí vovnútri obhoreli už ako mŕtvoly a podobne. Na druhej strane, po internete síce kolujú fotografie „dôkazov", že v Odese pôsobili proruskí agresori najatí zvonka. Ale kyjevská strana podľa všetkého z desiatok zadržaných nedokázala identifikovať ani jedného človeka, čo by nebol z mesta alebo okolia. Naopak, celkom nezakryte tu pôsobili vonkajšie prokyjevské sily - charkovskí hooligans a komandujúci a strieľajúci „sotník" Mykola.

Ktovie, čo sa tam presne všetko dialo. Každopádne oficiálna kyjevská verzia, že pokojnú proukrajinskú demonštráciu napadli stovky agresorov, ktorí prišli z Podnesterska a potom mnohí z nich zahynuli v požiari, ktorý si sami spôsobili, nevyzerá veľmi dôveryhodne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Avizoval bomby v nákupných centrách. Zbavili ho obvinenia

Anonym sa hlásil ako kastrát. Našli uňho aj detské porno.


Už ste čítali?