Balkánsky pop

Autor: Juraj Draxler | 18.1.2014 o 22:04 | (upravené 18.1.2014 o 23:04) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1976x

Alebo inak: čo je to skiladiko, turbo folk, manele a čalga. Vo väčšine Európy má konzumná hudba pre najširšie masy pomerne rovnakú formu. Buď sú to také tie sólové pesničky odvodené od šansónu alebo napríklad anglosaských balád alebo proste niečo rockové či syntetizátorové.

V jednom regióne to však neplatí a tým je juhovýchodná Európa. Kto kedy počul nejaký grécky rock alebo heavy metal, že? V Grécku je aj popmusic prakticky vždy odvodená od ľudovej hudby. Hovorí sa tomu potom laïkó alebo skiladiko (v tom druhom prípade zvlášť pri viac popových verziách a tiež obyčajne, ak sa o žánri vyjadrujete negatívne).

Trochu iné je to v Srbsku, kde sú samozrejme aj kadejaké rockové kapely. Ale aj tu z hľadiska masového vkusu viac-menej dominuje pop folk, nazývaný tiež turbofolk, s mnohými motívmi tradičnej hudby. Najznámejšia speváčka je samozrejme Ceca, vdova po legendárnom (podľa vkusu) zloduchovi či národnom hrdinovi Arkanovi. Belehradu spievala aj na prelome rokov.

V susednom Rumunsku majú tiež svoj pop folk, tu nazývaný manele. No ani Rumunsko či Srbsko sa dnes nemôžu v produkcii pop folku rovnať Bulharsku. Podobne ako manele, aj čalga sa síce hrala už počas socializmu, no bola oficiálne potláčaná. Napríklad preto, že používa rôzne neslovanské, turecko-arabské motívy. Za posledné štvrťstoročie však totálne ovládla miestnu hudobnú scénu a bulharské hviezdy sú populárne aj v blízkom zahraničí, najmä v Macedónsku a Srbsku. Mitko Dimitrov, majiteľ Payner Music, firmy, ktorá čalgu vytlačila z pochybných nočných klubov a neskoršie amatérskych hudobných videí až k dominantnej zábave Bulharov, patrí k najbohatším ľuďom krajiny.

Mnohí moderní Bulhari sa o čalge vyjadrujú s ťažkým dešpektom ako o odrhovačkách s trápnymi textami, ktoré spievajú tancujúce prostitútky. No, ťažko s tým polemizovať, keď vidíte veľké hity spievané hviezdami ako Malina či Galena. Najväčšou hviezdou žánru je Preslava (tá ale často spieva veci, čo už nie sú veľmi čalga), medzi mužské hviezdy patrí Boris Dali či transvestita Azis (pozor, neklikať, ak nie ste mentálne pripravení na niečo veľmi, eh, exotické).

Povesti čalgy nepomáha ani fakt, že väčšina ženských hviezd je spájaná s veľmi kontroverznými chlapmi. K bontónu moderného bulharského muža patrí zarobiť peniaze čo najrýchlejšie, kúpiť si veľké auto a dostať sa pod sukňu nejakej hviezde čalgy. Možno ste počuli o vlne demonštrácií, ktorá sa v Bulharsku strhla potom, ako sa v júni nová vláda pokúsila za šéfa tajnej služby dosadiť Deljana Pejevského, ktorý je, jemne povedané, kontroverzným podnikateľom. Tento krásavec si zhruba pred rokom zobral krehkú hviezdu Cvetelinu Janevu. Iný frajer, majiteľ futbalového klubu Lokomotiv Plovdiv Konstantiv Dinev si zobral inú hviezdu, Aneliu. Má dieťa aj s ňou, aj s ďalšími dvoma speváčkam.

Kultúra čalgy tak pre mnohých symbolizuje to najhoršie z dnešného Bulharska, mix silikónu a rýchlych peňazí. A v podstate je to pravda. Na druhej strane, tie balkánske rytmy sú aj ohnivé aj svojím spôsobom osviežujúce. Aj v tých naivných klipoch je tak nejak veľa slnka, niektoré sa snažia byť dokonca skoro až umelecké. Mimochodom, zaujímavé je, že pomerne veľa hviezd čalgy sa venuje aj čisto ľudovej hudbe a ukazujú sa aj v programoch s vcelku náročným repertoárom (bulharská folklórna hudba je mimoriadne rozmanitá a často náročná na spevácku techniku).

A to je vlastne pekný záver. Keď sa vám balkánsky pop folk nepáči, región ponúka aj veľa iného. Od čarokrásnych zimomravných uspávaniek, cez obrovské množstvo cigánskej muziky až po pestré koncerty v podaní kapiel Bregoviča či Kusturicu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Avizoval bomby v nákupných centrách. Zbavili ho obvinenia

Anonym sa hlásil ako kastrát. Našli uňho aj detské porno.

Cynická obluda

Noví podporovatelia koalície

Ktohovie ako si chlapci náckovia vyrátali svoje odstavenie od vodcu, ale asi im to už začína dochádzať.


Už ste čítali?