reklama

Ruské béčkové akčáky

Keď už som minule písal o súčasnej ruskej populárnej hudbe (bol to skôr môj osobný minivýber), spomeniem rovno ďalšiu slabôstku: ruské béčkové akčáky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Rusi sa pokúšali o akčné filmy aj za sovietskych časov. Príkladom je rozkošne nepodarená Osobitná zóna alebo svojho času vraj kultová „gangsterka“ Zachovajte miesto stretnutia. O trochu lepšie sa im vydarila špiónska séria Rezident, aj keď ani to nebolo bohviečo. A hlavne to nebol veľmi akčák.

V posledných rokoch však začali točiť filmy, ktoré majú relatívne vysoké rozpočty, náročnú kameru, strih, kaskadérske či pyrotechnické efekty. Výborný Brat bol stále ešte pomerne jednoduchá záležitosť, podobne ako kazašská séria Vydierač, kultová gangsterská road movie Bavorák alebo fenomenálna Brigáda. Ale Boj s tieňom (poslabšie bolo prvé a druhé pokračovanie) či Útek už majú pomerne „hollywoodský“ drahý obraz. Aj keď sú pritom mimoriadne „ruské“ v téme či správaní postáv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedľa tohto hlavného prúdu sa však točí kopa vyslovene nízkorozpočtových filmov. Niektoré sú úplne nanič a niektoré sú zaujímavé iba pre zobrazovanie reálií, ako seriál Spetznaz alebo film Raider. Ale sú aj zaujímavejšie pokusy. Moje tri obľúbené priklady:

V prípade akčáku Atrakcia ide o úplný low-cost. Akoby po úvodnej scéne došiel aj tak neveľký rozpočet, a tak sa v podstate celý film dorobil s amatérmi, s materiálom požičaným od kamarátov. Ale napriek tým hereckým výkonom a občasnému desivému strihu to má pekný spád. Okej, je to béčkový príbeh, ale ak by som bol producentom s tísícom dolárov na film, s týmto by som bol veľmi spokojný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O dosť vyššia úroveň je seriál Meč. Príbeh o „kukláčovi“, ktorý opustí skorumpovanú políciu a začne sám vyhľadávať a ničiť zločincov - nič moc. Úplne jednoduchá kamera, žiadne technicky náročné scény. Ale herci sú vyslovene príťažliví a príbeh sa odvíja tak rezko, že to človek nemôže prestať pozerať. A je to také mimoriadne neodolateľne ruské.

Najzvláštnejšie z podobných pokusov však pôsobí Antikiller 3. Už „jednotka“ bola pomerne svojská („dvojka“ za veľa nestála), ale posledný film v sérii je iná liga. Začína to ešte v klasickom rámci, osamelý tvrďas vtiahnutý proti svojej vôli do boja s mocnými protivníkmi, ktorých pištolníci sa za hrdinom pustia v ostrej automobilovej naháňačke, atď. Ale veľmi rýchlo sa z toho stane bizarný, psychologicky nejasný príbeh s priam existenciálnym koncom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V každom z tých prípadov akoby sponzori dali peniaze s pár jasnými príkazmi, ako urobiť niečo nenáročné, a filmári to síce splnili ale pritom sa vcelku odviazane vyšantili. Z niektorých tých filmov doslova tryská číra radosť z experimentovania, až má z toho aj divák taký nejaký spokojný pocit. A chcel by si hneď dať nejakú soljanku a peľmene.

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu