Stopnite škodlivý dabing!

Autor: Juraj Draxler | 24.9.2013 o 13:10 | (upravené 24.9.2013 o 17:41) Karma článku: 7,85 | Prečítané:  2164x

Áno, dabing podkopáva možnosti našich detí učiť sa angličtinu. Pozrite sa na severské krajiny, tam dabing nemajú, americké seriály pozerajú otitulkované a napríklad reklamy často dávajú rovno v angličtine. A ako ďaleko sa dostali!

Toľko dnes také populárne volanie. Mám dve otázky. Je možné diktovať komerčným TV staniciam, ako majú vysielať? Veď dopyt a ponuka, nie? Lebo tie americké seriály deti asi nepozerajú na STV. Z mojej skúsenosti po rušení dabingu často volá najmä progresívna protrhová elita, tak mi to nejde nejako dokopy.

Po druhé, volať po rušení dabingu v ére rozvinutého internetu? Aj z vlastnej skúsenosti viem, aký je radikálny rozdiel medzi jazykovou výbavou slovenských študentov idúcich do sveta pred takými desiatimi rokmi a dnes. Dva a pol roka som v anglicky hovoriacom prostredí mal aj veľa slovenských študentov. S bežnou, hovorovou angličtinou v podstate nemajú problém. S precíznou formuláciou myšlienok alebo náročnejšími termínmi áno, ale to aj Američania či Angličania, v seriáloch to nedávajú.

Prečo teda volanie po rušení dabingu patrí do povinnej klišé výbavy mnohých tridsiatnikov a štyridsiatnikov? Podľa mňa to nie je myslené ako racionálna policy voľba po zvážení všetkých okolností. Skôr akési ospravedlnenie, že my v tej angličtine trochu tápeme, pretože naša generácia musela pozerať Baywatch v slovenčine.

Úprimne, táto téma by ma sama osebe vôbec netrápila. Ale dotýka sa dvoch vážnych vecí. Vždy upozorňujem, že problém Slovenska je, že nemá reformnú elitu. Vo vzdelávaní, vo fungovaní štátnej správy, ale aj v súkromnej sfére, by bolo treba robiť mimoriadne veľa drobných inovačných a zefektívňovacích krokov. To sa nedeje, pretože oveľa jednoduchšie je donekonečna hľadať zázračné riešenie. Podobne, ako kedysi hľadali kameň mudrcov, dnes sa hľadá zázračný prostriedok v podobe rovnej dane, druhého piliera... alebo v zrušení dabingu. Proste do tých debatujúcich hlavičiek sa zväčša viac ako pár klišé kauzalít už nevojde. A to je práve ten problém.

Po druhé, vážne mienené úsilie o „zlepšovanie spoločnosti" si žiada častú drobnú aktivitu, neustále vstupovať do diskusií, bojovať s klišé, s neracionalitou. Nie napísať občas blog s frázou, ktorú vyznáva môj tábor a potom sa načas nechať potľapkávať po pleci.

Čo sa mne po tomto poste určite nestane : )

Takže tak. Pokračoval by som ešte, ale keď už som spomenul filmy, dostal som celkom chuť pozrieť si jedno z mojich ruských alebo francúzskch DVD. Jo, a až budete nabudúce sťahovať Die Hard cez torrenty, skúste tentokrát vynechať aj titulky. Be crazy.

A mier, je to len blogpost. A naozaj dobre mienený. Over and out.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?