reklama

Kinematografia JV Európy: Bulharsko, Rumunsko, Srbsko

Bulhari nikdy netočili s vysokými rozpočtami. To Rumuni mali aj za socializmu pomerne slušnú základňu a v posledných rokoch dosť profitovali z toho, že u nich veľa točia západní filmári. Napríklad naháňačková scéna z nejedného straight-to-DVD filmu, ktorá je akože v Štátoch, je v reále Bukurešť. Rumuni si však v posledných rokoch vytvorili aj vlastnú "novú vlnu", ktorá medzinárodne slávi úspechy. No a srbská kinematografia, so svojím často špecifickým, bláznivým nádychom, určite láka tiež.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Bulharsko

Úprimne povedané, bulharská kinematografia sama osebe nie je asi extra zaujímavá, ak sa o túto krajinu hlbšie nezaujímate. Ak ale áno, nájde sa pár kúskov, ktoré sa dajú pozerať. Ak nič iné, ovanie vás z nich duch regiónu a doby.

Do „zlatého fondu" patrí napr. Dvojník, veľmi jednoducho rozvíjaná situačná komédia. Z drám to je Romantický príbeh, pomerne drásavý film o problémoch vo vzťahu. Bulharské drámy sú ale inak viac-menej veľmi toporne podané veci, ako-tak pozerateľný je možno ešte Večer.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Film, ktorý na mňa pôsobil možno najviac profesionálne bol Záťah. Je to tiež dosť neinvenčne podaný príbeh s ultrajednoduchou zápletkou, ale najmä vďaka hercovi v hlavnej úlohe, „bulharskému Delonovi" Ivanovi Ivanovovi, film pôsobí trochu napínavo a vzdialene pripomína francúzske alebo talianske krimi.

V 90. rokoch, keď krajina prechádzala ťažkou hospodárskou krízou, sa nič netočilo. Bulharské kapacity potom začali trochu využívať západní filmári a v súčasnosti sem-tam nejaký film vznikne. Žiaden som nevidel, chystám sa, že si pozriem napríklad Náš druhý možný život.

Aby som to zhrnul, niečo sa dá pozerať, ale Bulhari, bohužiaľ, vo filmoch zďaleka nemôžu konkurovať svojim susedom Srbom a Rumunom. Aj za socializmu toho natočili síce dosť, ale nízkonákladovo. A dnešnej kultúre absolútne dominuje jednoduchá komercia, z rádií znie čalga a mladí Bulhari čítajú nanajvýš módne katalógy. A pozerajú Hollywood.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rumunsko

V posledných rokoch sa dostalo na umeleckú mapu sveta najmä drámou 4 mesiace, 3 týždne a dva dni. Presadila sa ale aj komédia 12:08 východne od Bukurešti. Inak je rumunská nová vlna plná najmä sociálnych drám zo súčasnosti.

Dosť ma zaujímajú filmy spred roka 1989, ale nie je ľahké sa k nim dostať (ďalším problémom je jazyk, aj keď našťastie rumunsky hovoriacich ľudí okolo seba mám a výhľadovo by som sa rumunčinu rád trochu naučil). Takže si socialistickú kinematografiu pamätám najmä cez nejaké koprodukčné filmy a aj u nás kedysi populárny detský muzikál Veronica.

Srbsko

Srbské filmy nepoznám, s výnimkou nejakej nedávnej televíznej produkcie a hlavne kúskov od úžasného živlu zo Sarajeva Emira Kusturicu. Stal sa známym vďaka Undergroundu, ale už jeho filmy z 80. rokov sú zážitkom, aj keď sú viac melancholicky ladené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dramatickejšie aspekty Balkánu podáva medzinárodne úspešný film Nicija zemlja/No Man's Land.

Ale už len pohľad na vybrané scény z filmov ako Ko to tamo peva dáva tušiť, že tej živelnosti v srbských filmoch bude viac.

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu