reklama

Kde sa dá študovať verejná politika?

Aké vlastne vo svete existujú daňové systémy? Prečo nás štát núti odvádzať si nejaké peniaze na dôchodok? Ako je v iných európskych krajinách organizovaný zdravotný systém? A samospráva? Ako manažovať štátnu administratívu? Takéto ale aj oveľa detailnejšie otázky sú predmetom verejnej politiky. A tá sa dá študovať. Absolvovať tento odbor neznamená nutne stať sa štátnym úradníkom, znalosti z programu spájajúceho časti ekonómie a politológie či sociológie sa často hodia v biznise. Vo svete existuje niekoľko prestížnych škôl. A verejná politika sa dá študovať aj v strednej Európe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ako je to vo svete?

Vo Francúzsku na to majú celú školu, École Nationale d'Administration. Je to mimoriadne prestížna vysoká škola a jej študenti majú vo Francúzsku vysoko privilegované postavenie. V štátnej administratíve na nich platia iné postupové pravidlá ako na ostatných. Ale okrem budúcej administratívnej elity odtiaľto vychádzajú aj budúci politici. Prakticky celá politická špička krajiny, bez ohľadu na ideologickú príslušnosť, ma diplom z ENA.

V Spojených štátoch patrí medzi najznámejšie Kennedy School of Government, fakulta Harvardovej univerzity. V Británii je najsilnejší profesorský zbor pre túto oblasť tradične asi na London School of Economics, ale public policy sa vyučuje na veľmi veľa univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Absolvovať verejnú politiku neznamená nutne ísť do štátnej správy. Napríklad z ENA vychádza okrem politickej aj obchodná špička krajiny - obrovská časť, ak nie väčšina, topmanažmentov francúzskych firiem.

Ako je to bližšie k domovu?

Na Slovensku je pomerne populárnym predmetom politológia. A veľa ľudí predpokladá, že politológovia by potom mali ísť aj do štátnej administratívy. Štúdium politológie sa ale často nezameriava na konkrétnosti štátnej administratívy alebo na ekonomické aspekty.

A tie treba ovládať. Pri pohľade zvonku pôsobia pomerne bizarne slovenské politické diskusie, kde je často pomerne jasné, že aj stranícki „odborníci" majú často len hmlistú predstavu o tom, ako sa veci robiť dajú a ako ich robia inde vo svete. Argumenty sú naivné a často sa „vynachádza koleso".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto chce študovať na relatívne prestižnom pracovisku a mať dobrý servis, môže si v strednej Európe vybrať predovšetkým Hertie School of Governance v Berlíne alebo aj Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti.

No a verejná politika sa dá študovať aj v ČR. Česi majú na štátnych univerzitách zopár silných mien v hospodárskej či sociálnej politike. A pomerne silné centrum na Karlovej univerzite v Prahe, ale kvalitné bude zrejme aj štúdium na Masarykovej univerzite v Brne.

Ale sú aj iné možnosti.

Anglo-americká univerzita (AAUni), najstaršia súkromná univerzita v Čechách, ponúka dvojročný program MA in Public Policy. Táto univerzita, podobne ako druhá zabehaná súkromná škola, UNYP, ponúka oveľa osobnejší prístup ako veľké štátne univerzity, či už vo výuke alebo v kariérnom servise. A AAUni má navyše pomerne dobre vybavené priestory v krásnej časti Prahy, blízko Karlovho mostu. Obe školy sú medzinárodne orientované, vyučuje sa iba v angličtine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na oboch školách momentálne učím (na AAUni práve predmety v rámci MA in Public Policy), takže niečo o ich výhodách a nevýhodách viem. Oproti štandardným západným univerzitám je nevýhodou najmä knižnica, ktorá je v oboch prípadoch miniatúrna. Je to ale aspon čiastočne kompenzované prístupom k elektronickým zdrojom i možnosťami využívať napríklad knižnicu Akademie věd ČR. Kvalita učiteľov je kolísavá, niekedy vyučujú ľudia s medzinárodnou prestížou, inokedy sa predmety tak trochu zaplátajú, napríklad horšie komunikujúcimi profesormi zo štátnych univerzít. Za štúdium si treba platiť. Ale ak zoberieme do úvahy aj životné náklady, ktoré sú v Prahe predsa len pomerne nízke, celkovo štúdium vychádza pomerne výhodne oproti štúdiu vo veľkých západných metropolách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže, či už chcete urobiť kariéru v medzinárodných inštitúciach, prispieť ku kvalite verejnej správy doma alebo zužitkovať svoje znalosti skôr v biznise, pri rozhliadaní sa po možnostiach štúdia sa netreba pozerať iba na „tradičné" predmety (ekonómia, politológia, či medzinárodné vzťahy) ako ich poznáte z domova : )

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu