Praha – ekonomická pohľadnica

Autor: Juraj Draxler | 16.9.2009 o 17:10 | Karma článku: 6,67 | Prečítané:  2461x

Z denníčka libertariána...

Libertarián na cestách:

Praha je fajn mesto, má dobrý design. Ale z ekonomického hľadiska - nič moc. Teraz na jar otvorili napríklad nové atrakcie: záhrady pod Pražským hradom. Trochu mi vadí, že ich rekonštrukciu sme platili my, daňoví poplatníci. Okrem toho sú veľmi zle komerčne využité. Ak by ich mal súkromník, v širšom okolí by boli tabuľe na stĺpoch so smerovkami, pripadne nejakými kreatívnymi upútavkami. Proste, chýba profesionálny marketing.

Ešte horšie je to s eventami. V júni som prešiel cez jednu z týchto záhrad a dostal sa na terasu, kde prebiehala nejaká prezentácia o stredovekých listinách. Boli tu rozostavaní chalani v stredovekých krojoch, každý obsluhoval nejakú prezentáciu - o pečatiach, pergamene a podobne. Jednoducho, typicky komerčne spackaná akcia. Ak by tu dali šermujúcich rytierov, pritahlo by to viac ľudí. Koho zaujímajú listiny?

Praha nám dáva aj širšie ekonomické lekcie. Napríklad už len to stredoveké mesto. Zle vytvorené. Všade samé sošky, dlažby - poriadne drahá akcia. Karol IV. možno niečo vedel o sedení na tróne, ale o cost-benefit analysis nemal ani šajnu.

Takto sa to ťahalo až donedávna. V 19. storočí ešte aj na dovtedy holý Karlov most nastavali mešťania rôzne sochy. Dnes je v Prahe problém rozvinúť slobodné podnikanie, lebo kvôli týmto sochám, starým budovám a podobne kadekto bráni voľnému umiestňovaniu obchodov. Koľko je v Prahe McDonald's oproti iným mestám vyspelej Európy?

Mimochodom, ešte k tej výstave listín. Bolo to všetko v češtine. Aký to má zmysel? Česká republika by dosiahla oveľa vyšší hospodársky rast, ak by prešla kompletne na angličtinu. V ekonómii tomu hovoríme minimalizovanie transakčných nákladov.

Najlepšie na tom s jazykmi sú vraj v Prahe príslušníčky najstaršieho remesla, ktoré sú bi, tri aj štyri aj viac lingválne. V podstate vedú rozvoj služieb.

Vôbec, význam prostitúce pre hospodársky rast je dodnes všeobecne nedocenený. Iste, v každom slušnom hoteli dnes človek nájde príslušný letáčik alebo na vyžiadanie dostane rovno katalóg, ale sexuálne služby stále ostávajú akousi okrajovou aktivitou. Pozrime sa, čo na to hovorí ekonómia. Skokové nárasty produktivity najľahšie dosiahneme deľbou práce. Dnes je stále veľa hospodársky zaujímavých aktivít uzavretých do ekonomicky málo produktívnej jednotky, zvanej rodina. O koľko by bol človek šťastnejší, keby namiesto hádania sa s manželkou o to, kto vyjedol z chladničky uhorkový šalát, mohol každý večer slobodne súložiť s inou špecializovanou pracovníčkou. A deti predať podľa ponuky a dopytu.

 

Nabudúce: z denníčka konzervatívca. Ako ma zdvihla zo stoličky morálna nejednoznačnosť filmu Pulp Fiction a chystám sa o tom napísať komentár.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?