Financial Times: Prečo zlyhal bankový sektor?

Autor: Juraj Draxler | 25.2.2009 o 20:02 | Karma článku: 7,97 | Prečítané:  2798x

K nedávnemu článku plnému odkazov na zaujímavé čítanie o kríze pridávam odkazy na dva články v dnešnom Financial Times. Ak chcete v skratke vedieť, čo bolo zhnité v bankovom systéme, tieto dva články to vystihujú dokonale.

Nassim Taleb upozorňuje, že americký bankový systém za dobu svojho trvania nevytvoril zisk. To, čo v tučných rokoch americké banky zarobili, vždy v nečakaných krízach pekne všetko stratili. A navrhuje niektoré časti bankovníctva permanentne znárodniť.

John Kay si uťahuje z Alana Greenspana a jeho naivne zlého príkladu, prečo v obchodnej transakcii dôverujeme bankám. Greenspan tvrdí, že je to podobné, ako keď ideme do lekárne a dôverujeme lekárnikom, hoci by nás to teoreticky mohlo stáť život. Tá dôvera, tvrdí Greenspan, je tu preto, že lekárnik má na budovaní dôveryhodnosti komečný záujem. Nezmysel, hovorí Kay, lekárnikom dôverujeme preto, že vieme, ako silno je odvetvie regulované. Ak by sa Greenspan a ďalší tohto logicky držali, k mnohým dnešným problémom by nemuselo dôjsť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?