reklama

Kríza a médiá

Svetlá stránka krízy: niektoré svetové médiá kríza vybičovala k špičkovým výkonom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Najlepšie si vedú asi Financial Times. Taká vynikajúca Gillian Tett, ktorá už roky pohotovo informuje o finančných derivátoch a zároveň už dávno pekne analyzovala ich riziká, mala na jeseň celú sériu vynikajúcich článkov. Aktuálne, výborne podané informácie práve keď ich človek nutne potreboval.

John Kay má, ako vždy, neuveriteľne trefné komentáre. Výborný je tento o diverzifikácii portfólia. Alebo tento o štruktúrovaných produktoch.

Dobré postrehy mali aj čitatelia. Napríklad tento v diskusii o tom, nakoľko ku kríze prispievala vládna politika. (Pozor, prístupné len pre predplatiteľov). K tomu môžem len odporučiť aj tento článok v IHT o tom, ako špecifický daňový prístup vlády Spojených štátov pomohol nafúknuť realitnú bublinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, prevažujú články o problémoch v súkromnom sektore. Ako, znova v IHT, tento kritický pohľad na systém oceňovania vyššieho manažmentu.

Mimochodom, k tomu štátnemu prispeniu k nafukovaniu realitnej bubliny. Daňová politika bola naozaj len určitým malým príspevkom. Hlavný problém tkvel v štruktúrovaných produktoch a v neuveriteľne nezodpovednom prístupe niekoľkých veľkých hypotekárnych firiem. Newsweek mal pekný článok, ktorý ilustruje, že naopak veľa malých, komunálnych hypotekárnych firiem, fungujúcich na družstevnom a podobnom princípe, ktoré odmietli politiku poskytovať hypotéku hocikomu a zabezpečovať sa zabalením rizikových hypoték do úhľadných balíčkov, naopak malo po spadnutí tých veľkých stále mimoriadne zdravé portfólio.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A vynikajúce sú aj Krugmanove články. Napríklad tento o tom, ako odvrátiť ďalšiu Veľkú depresiu (odporúčam pozorne si pozrieť jeho poznámku ku Keynesovi a k asymetrii zdôvodňovania daňových úľav a financovania verejných investičných projektov). Ešte lepší je ten z minulého týždňa, ten je naozaj špičkový. Stručný, mimoriadne výstižný, farbistý.

V neposlednom rade sa vynorili zaujímavé články poukazujúce na prínos zideologizovanej, kvázivedeckej ekonómie ku kríze. Interview v Newsweeku s Nassimom Talebom. Alebo sebakritický komentár nestora neoklasickej ekonómie Paula Samuelsona.

Zlyhania systému sa debatujú na všetkých úrovniach, preberali sa aj v Davose.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže áno, neveselé dni, ale intelektuálne zaujímavé.

Ale, nakoniec, prečo by nemohli byť aj veselšie? Na záver ako bonus pripájam zoznam mojich obľúbených „krízových" komédií a zopár vážnejších filmov:

Fun with Dick and Jane

Dick Harper (Jim Carrey) sa stane viceprezidentom pre komunikáciu firmy, v ktorej pracuje. Bohužiaľ, čoskoro zistí, že môže akurát tak odkomunikovať to, že firmu jej majiteľ kompletne vytuneloval. IT bublina na trhu praskla, Dick si nevie nájsť prácu, tak sa dá na cestu zločinu, spolu so svojou manželkou (rozkošná Téa Leoni). Našťastie všetko dobre skončí. Nenechajte si ujsť záverečné titulky, kde tvorcovia filmu ďakujú za inšpiráciu šéfom Enronu, Worldcomu a ďalším.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Barbarians at the Gate

Nádherný, výstižný film na motívy skutočnej udalosti o tom, ako vyzerajú boje o kontrolu takej veľkej firmy (RJR Nabisco).

Boiler Room

Ďalší pekný, trochu menej humorný, kúsok o tom, ako funguje prehnaný kapitalizmus. Tento film z roku 2000 vynikajúco vystihuje procesy, ktoré viedli aj k trampotám bánk v roku 2008.

American Dreamz

Toto už nie je o finančnom biznise, ale o zglobalizovanom, zmedializovanom konzumnom šialenstve. Mimoriadne humornom šialenstve, zvlášť v podaní Dennisa Quaida ako intelektovo nesmelého amerického prezidenta a Hugh Granta ako otrlého producenta populárnej súťaže talentov.

About Schmidt

Toto už vtipné nie je. Jack Nicholson hrá v náramne prenikavom, smutnom príbehu o chlapíkovi, ktorý odíde do dôchodku a zistí, že vlastne celý jeho život bol o ničom. Vyprchaný americký sen.

Dawn of the Dead

A prečo si nedať aj trochu adrenalínového strašenia. Hororová klasika Georgea Romera*, v ktorej sa ľudia prežívajúci v pandémii nemŕtvych uchýlia do veľkého nákupného centra, ku ktorému prichádza stále viac zombies. Film bol vnímaný ako kritika amerického konzumného spôsobu života.

A na záver: A Bit of Fry and Laurie

O trhovom mechanizme a o privatizácii.

Príjemnú zábavu!

*Hororová klasika Juraj Draxlera: hlavný hrdina je zavretý vo veľkej banketovej miestnosti plnej intelektuálne prenikavých, hlbokých článkov súdruha Oravca a kúskov komentátorov denníka SME (dobrý je tento, so sebaironickým titulkom Makať) a musí tieto články dookola čítať. Film len pre naozaj silné žalúdky!

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu