Pepíci

Autor: Juraj Draxler | 7.9.2008 o 0:43 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  3527x

  Žil som už v niekoľkých krajinách, takže mám, myslím, celkom dobre zmapované komplexy národov.

 

Briti sa zvyknú bolestivo ponosovať, akú majú oproti Francúzsku, Nemecku či severských krajinách zlú dopravnú infraštruktúru, či hrozné zdravotníctvo. Čo je aj v zásade pravda, aj keď to niekedy v tých ponosoch preháňajú.

Francúzi sú nesmierne hrdí na svoju krajinu a kultúru, ale v medzinárodnom prostredí sa cítia trápne, lebo rozprávajú slabo po anglicky. A mladí, dynamickí, samozrejme, obdivujú anglosaskú podnikateľskú dravosť.

Nemci majú komplexov strašne, ale strašne veľa, predovšetkým si pripadajú menej oslniví oproti Anglosasom - žiaden domáci Hollywood, žiadne univerzity tak slávne ako Oxbridge či Harvard, Yale, MIT. Niektorí si uvedomujú, že nemajú zmysel pre humor. Raz som išiel vlakom z Bruselu do Londýna a niekoľko radov za mnou sedel Nemec, ktorý niekomu vykladal, že on si náhodou dobre uvedomuje, že ako národ nemajú zmysel pre humor. Vykladal to desať minút, dvadsať minút, tridsať... Vykladal to celú cestu.

Jednoducho, každý národ má nejaké boliestka, v ktorých sa môže vŕtať, prípadne ich náramne zveličovať.

Pri jednom národe ma ale takáto hra na komplexy priam fascinuje, a to sú Česi.

Krpatý národ. Pritom história nabitá slávnymi vedcami. Neuveriteľná literárna tradícia, a to nehovorím len o spisovateľoch, ale tie preklady, literárna kritika - v posledných rokoch je to, pravda, biednejšie (najslávnejší domáci spisovateľ je Viewegh, to asi hovorí za všetko), ale veď majú z histórie našetrené. Film. Keď sa na Západe ešte dominantne vyrábali pomerne toporne hrané veci, s formou nie zas až tak vzdialenou divadlu, tu už vo veľkom točili Menzel, Forman, Jireš, s podporou Krumbachovej a podobne. Aj v tom športe si na taký malý národ vedú viac ako dobre.

No, ale malý Pepa nikdy nespí. Božemôj, tí sa ale cítia menejcenní. Ak sa ešte porovnávajú s Nemeckom v čistote a stavebníctve a vlakovej doprave (typická téma), no, v poriadku.

Ale často počuť reči, ktoré neobjektívnosťou až vyrážajú dych. „Ta doprava tady v Praze, to je ostuda, to si říkáme civilizovaná krajina?" Čože? Pražská doprava? Iste, chyby na kráse sa nájdu, napríklad na periférii mesta autobusy nie práve presne dodržiavajú časy jázd. A, typicky postsocialistická vec, aj v Prahe vám občas vodič zavrie dvere priamo pred nosom. Ale inak... Doprava je naozaj vynikajúca. Príjemnejšie metro ako pražské som ešte nevidel. Tie sovietske súpravy, ktoré doteraz jazdia na trase B, boli ešte dosť o ničom, ale tie nové sú nád-her-né. V metre je super čisto (áno, čistejšie ako v Nemecku či Rakúsku). A jazdí to často a lístky sa dajú kúpiť aj esemeskou. Veľmi vkusné stanice. Električky tiež výborné. Trochu sa kopli nedávno, keď si objednali nejaké kusy s Porsche dizajnom, ktorý je dosť chladný a aj neobľúbený. Ale ďalšie nebudú, namiesto toho budú vozy od toho istého dizajnéra, čo navrhol tie súpravy metra, ak sa nemýlim.

Alebo som videl článok v novinách o tom, ako je veľmi ťažké nájsť v Prahe verejné záchody. A zase, čo si tí turisti pomyslia, v civilizovaných krajinách... atď. No, to sa mi vybavuje Brusel, kde v noci ľudia, s prepáčením, štia po uliciach, pretože verejné záchody (mimo hlavnej stanice), v centre jednoducho nie sú. (Aha, ak ešte nerátam jedny pisoáre pod holým nebom, vbudované do vonkajšej steny kostola, nevymýšľam si).

Obľúbenou témou je, samozrejme, zo všetkého robiť dedičstvo komunizmu. Len toť nedávno som v časopise čítal, od nejakého českého emigranta v USA, že dabing je komunistický výmysel, typicky totalitný nástroj ako diváka odtrhnúť od kultúry inej krajiny. Hm, osobne tiež dabing nemilujem, ale som rád, že som si ako dieťa „Funesa" vypočul v hlase Filipovského a nemusel som lúštiť titulky. Či nebodaj sledovať filmy s voiceoverom, ako to robili a robia chudáci Poliaci či Bulhari. Mimochodom, ak ma pamäť neklame, v nekomunistickej nemeckej či rakúskej TV som tiež titulky veľmi nevidel. Ale, pardón, nie, určite ma tá pamäť klame, za všetko môžu komunisti.

A veruže môžu. Zvaľovať, čo sa dá, na komunistov je v Čechách ešte populárnejšie ako na Slovensku. O dosť. A takto si zdôvodňujú tú menejcennosť. Máme právo cítiť sa menejcenní, sme malí, biedni, takých z nás urobili komunisti. Takto si to hovorí typický Pepík. Ešte šťastie, že napriek darmožráčom, ktorí si v každej minúte potrebujú niečo zdôvodňovať, sa tu stále nájde dosť, dokonca veľmi veľa, tvorivých ľudí, takže, napriek komplexom, Česi na tom sú, a hádam aj budú, naozaj celkom dobre.

 

 

P.S. 9. 9. 2008 Večer som si kúpil na cestu metrom časopis Mladá Fronta Plus. Otvorím, a hneď prvý článok, ktorý čítam, má takúto formuláciu "Média veřejné služby se totiž mají těšit společenské úctě. Podívejme se na britskou BBC nebo německou ZDF. Česká televize je ale se svými přechmaty k smíchu nebo k pláči..." No prosím! Iste, BBC je zaslúžene v mediálnej oblasit meradlom kvality, čo sa tvorivej stránky aj manžmentu týka. Ale ČT je tiež vynikajúca televízia! Áno, má občasné problémy, prechmaty a nešikovnosti (ako teraz priblblé logo staníc), podobne ako BBC, ale je to jedna z najlepších televízií na svete. A takto je to ako na bežiacom páse...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?