Sedláci

Autor: Juraj Draxler | 6.9.2008 o 10:45 | Karma článku: 13,46 | Prečítané:  4124x

  Minule som išiel autobusom cez Mariánku, takú malú obec na Záhorí, hneď za Bratislavou. Na začiatku ma okrem slovenského „Vitajte" zdravilo aj veľké „Welcome". A pri opúšťaní dedinky vás vyprevadia aj s „Goodbye". Nuž hej, sedláci sa snažia byť svetoví... a robí to z nich akurát ešte väčších sedlákov.

 

Dokonca aj tu v Prahe, kozmopolitnom meste s davmi turistov, majú reštaurácie v drvivej väčšine české názvy, turistické značenie vás na rozdiel od Bratislavy nenaviguje na „Castle" (je to pekne v češtine, ale s dobrým piktogramom) a developeri dávajú projektom zväčša české názvy.

To Bratislava je iná káva. Pseudokozmopolitné anglické alebo kvázi talianské mená podnikov. Kreténske sochy. Nepoviem, ešte tie prvé tri, Čumil, Schöne Nazi a ten vojak, no dajme tomu. Ale teraz už sochy začnú tuším dávať aj na strechy.

A ako ľudia nejakú kravinu zdôvodňujú! „Viem od zahraničných návštevníkov...", „cudzinci sú spokojní" a tak podobne. Stále platí, že všetko zahraničné je automaticky lepšie. Minule som videl v novinách nejaké hodnotenie reštaurácie. Samé frázy typu, „no keď sem vkročia zahraniční návštevníci, musia byť znechutení, ako môže takýto podnik reprezentovať hlavné mesto...".

Mňa zaujíma, či do nejakého podniku môže vkročiť hocijaký zákazník. A hlavne, či sa tam dobre najem ja.

A je mi srdečne ukradnuté, čo sa na Bratislave páči niekomu, kto sa tam zastaví na dva dni.

A viem, že sa nájde veľmi veľa Bratislavčanov, ktorí majú podobný názor. Bohužiaľ, sú viac než prehlušení všetkou tou sedlačou, ktorá potrebuje mať v centre sklenené budovy, doplnené úbohou architektúrou „v štýle tradícií" (Zámocká ulica), na dovolenke pri mori si všetko hrdo objednávať zlou angličtinou a vôbec viesť vysoko nevkusný život.

Škoda tej Bratislavy, naozaj škoda. Výborná topografia: na jednej strane roviny, vedľa lužné lesy, na severe kopce a medzitým Dunaj. Taká akurátna veľkosť, žiadne dusivé veľkomesto. Vcelku pekné historické jadro. A donedávna aj veľa voľného priestoru, na rozdiel od západných miest, ktoré sú väčšinou zastavané a ulice plné obchodov, obchodov, obchodov.

Chcelo to trochu plánovania a regulácie. Veď v nedávnej výstavbe sa našlo dosť budov, ktoré pekne, vkusne dotvárali mesto. Vubka na Mlynských nivách, mrakodrap NBS (zblízka už je to horšie) - jemné, vzdušné budovy, ktorá panoráme mesta dodávali snovú atmosféru. Aupark (bez tej administratívnej výškovej budovy) - vcelku nevtieravá architektúra, veľmi dobré vnútorné riešenie a akurátna poloha pre obchodné centrum. Keby sa takto bolo bývalo pokračovalo, Bratislave by sa hádam pomaly podarilo prekryť nešťastnejšie stránky povojnovej výstavby.

Ale namiesto toho sa zahusťuje. Miznú voľné priestory v strede mesta, na sídliskách. A brehy Dunaja? Nad horizontom Sadu J. Kráľa, ktorý aspoň z tejto perspektívy zakrýval Petržalku,  vyrastajú škaredé lacné betónové budovy. V ohrození je PKO. A do toho všetkého chcel ešte primátor položiť namiesto dnešného Starého mostu hnusné železobetónové monštrum. A potom tie mimoriadne nevkusné mrakodrapy na periférii, a vôbec mimoriadne nevkusné menšie stavby na každom kroku.

Donedávna som sa do Bratislavy vcelku rád vracal. Prebehnúť sa zo Starého mesta na Slavín, sadnúť si v centre do kaviarne. Dnes už ma mesto skôr znechucuje, ulice plné easyjetovských turistov, služby ako vždy otrasné a do toho všade na očiach v drahých autách „smotánka", v skutočnosti sedlač.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?