Škótsko - tip na dovolenku

Autor: Juraj Draxler | 28.6.2005 o 18:36 | Karma článku: 11,00 | Prečítané:  5126x

Krásna krajina, s rozmanitými horami, pestrou škálou hradov a zámkov a to nehovorím o špecialitách, ako sú napríklad paliarne whisky... Ak máte chuť cez leto ujsť napríklad z rozpálenej Bratislavy do niečoho o trochu chladnejšieho, jednoznačne odporúčam!

 Juraj Draxler

Príjemnosťou Škótska je, že tu možno nájsť pomerne veľa oblastí, kde sa človek môže len tak túlať kopcami alebo vresoviskami bez toho, aby bol nútený obchádzať nejaké ploty. To je v západnej Európe pomerne zriedkavé. Pravda, treba ísť pomerne dosť ďaleko na sever.

O Edinburghu, skutočne majestátnom meste, sa dozviete hocikde pomerne ľahko. Preto tu radšej dám nejaké tipy ohľadne hôr.

 

Z južnejších oblastí odporúčam národný park Trossachs. Slušné kopce a veľa jazier.

O trochu viac na severe stojí za pozornosť jednak oblasť Perthshire (vysoká koncentrácia paliarní, napríklad Blair Atholl alebo Dalwhinnie, a tiež hradov a zámkov, určite si nenechajte ujsť Scone). Hneď vedľa je zaujímavá oblasť okolo Loch Tay. Dá sa sem dopraviť aj železnicou z Glasgowa – vraj tá cesta pomedzi horami stojí za to. Ide o turisticky menej exponovanú oblasť, pritom peknú, aj keď trochu ponurú – samé vresoviská a zväčša holé, skalnaté štíty. Dosť možností na nocovanie nadivoko.

A na záver odporáčam ostrov Skye a jeho okolie. Ale k tomu už nebudem viac hovoriť, pozrite is fotky.

Doprava je jednoduchá a pomerne lacná aj z Bratislavy. Napríklad EasyJetom do Londýna a odtiaľ do Edinburghu.

 

Ubytovať sa dá v Youth Hosteloch (niektoré ponúkajú iba nocľahárne, iné aj dvojky), či v množstve nezávislých hostelov (z tých niektoré sú vynikajúce, napríklad Backpackers‘ Hostel Trossachs alebo Dun Flodigarry Backpackers’ Hostel na ostrove Skye). Postel v izbe-nocľahárni stojí 7-14 libier, v dvojke tak 14-18. Veľa hostelov ponúka aj miesto na kempovanie (3-4 libry) a sieť campov ako takých je tiež pomerne hustá. Samozrejme, ak máte na ubytovanie v penziónoch (bed and breakfast), je to ešte lepšie – noc na osobu v dvojke obyčajne okolo 20 libier.

A na cestu si odporúčam kúpiť sprievodcu z edície Rough Guide – absolútna špička medzi literatúrou tohto druhu, povie vam dokonale nielen všetko, čo potrebujete na cestovanie, ale dodá vynikajúce informácie o histórii a kultúre krajiny.

 

Dom slávneho romantického spisovateľa Waltera Scotta.

 

 

 

Hory a pasúce sa kone... (pevnina pri ostrove Skye)

 

 

 

A hory, hory, hory......(ostrov Skye)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?