Vysoká škola v zahraničí III. - Veľká Británia a Írsko

Autor: Juraj Draxler | 26.6.2005 o 0:22 | Karma článku: 10,47 | Prečítané:  9195x

 Britské univerzity majú pre mnohých ľudí oproti ich kontinentálnym kolegom určité výhody. Bohatý študentský život – pestrosť športových a spoločenských klubov na typickej univerzite je omamujúca, dá sa venovať všetkému, od žonglovania až po konverzáciu v čínštine. Prestížne mená, ako Oxford a Cambridge, London School of Economics, Imperial College. A väčšinou pomerne osobný a priateľský prístup pedagógov - lepšie školy väčšinou dbajú na to, aby každý mal svojho osobného akademického poradcu a pravidelne sa s ním stretával.

Od budúceho roka majú anglické a velšské univerzity možnosť zaviesť pre britských a EÚ študentov základného štúdia až 3000 librový poplatok (namiesto doterajšej tisícky). A všetky to využijú. Neplatí to však v Škótsku (hoci aj tu sa na konci štúdia vyžaduje určitý jednorazový poplatok, na ktorý sa dá zobrať pôžička). Edinburgh, St. Andrews či Glasgow sú pritom staré a prestížne univerzity. Oplatí sa pozrieť aj na novšie inštitúcie, z ktorých niektoré majú vysokokvalitné programy. Molekulárna biológia v Dundee je považovaná za britskú špičku. Jej susedská univerzita, Abertay Dundee, zase ponúka napríklad také špecializácie, ako je BSc v dizajne počítačových hier. Ďalšie školy, ktoré stoja za povšimnutie, sú Strathclyde (napríklad biznis), Stirling, či Heriot Watt (strojárina a podobne).

Celkovo je výhodou Británie to, že študenti (zvlášť tí z EÚ) si môžu bez ďalšieho povolenia privyrábať. A práca, ak viete po anglicky, sa nájde pomerne ľahko.

Pravda, životné náklady sú tiež vysoké. Štipendiá pre študentov úrovne Masters a PhD sa získať dajú – treba pozorne študovať stránky jednotlivých katedier, alebo sa priamo emailom slušne opýtať. Štipendiá sa tiež dajú vyhľadávať (www.educationuk.org , www.jobs.ac.uk ).

Pre úroveň BA a BSc, teda základnú, je to pomerne zložité. Vláda pôvodne plánovala zaviesť aj pre ostatných študentov z EÚ  možnosť požičiavať si od vládou vytvorenej inštitúcie za rovnakých podmienok, aké majú Briti, ale po protestoch sa tento plán pozdržal. Bohužiaľ, do Británie prichádzajú študovať ľudia z celého sveta a platia peniaze, ktoré sú pre študentov z EÚ neuveriteľné (školné pre neeurópskych študentov sa pohybuje v rozmedzí 7.000-12.000 ročne). Vláda aj univerzity to radi vidia a lákať študentov štipendiami študentov nie sú až tak nútení. Nejaké sa nájsť dajú (pozri priamo stránky univerzít), ale sú takmer bez výnimky iba čiastkové. Ešte stále je však možnosť, že sa študentské pôžičky od roku 2007 zavedú aj pre Nebritov z EÚ, ktorí si tak budú môcť požičať za nízky úrok a splácať len, ak ich ročný príjem prekročí 15.000 libier (vstup nových krajín do EÚ bol hlavným dôvodom, prečo sa tento plán pozdržal – veľa ľudí by si jednoducho nechalo zaplatiť vzdelanie z peňazí britských daňových poplatníkov, bez šance, že by po príchode domov niekedy dosiahli príjem potrebný na splácanie pôžičky).

Ak rozmýšľate o štúdiu, je dobré pozrieť sa na niektorý z populárnych rebríčkov univerzít a zistiť, ktoré inštitúcie majú dobrú reputáciu. Najznámejší je rebríček The Times (kliknúť v texte na „The top 100 universities“ pre všeobecnú tabuľku a pre porovnanie podľa jednotlivých predmetov na „Full subject tables“), ale minimálne rovnako prepracovaný a s viac hypertextovými odkazmi je rebríček  novín The Guardian. Ale pozor, rebríčky sú len hrubým ukazovateľom kvality, netreba si myslieť, že tu ide o nejakú exaktnú vedu!

Okrem Škótska je ešte ďalšia možnosť, ako študovať na britských ostrovoch bez poplatkov, a to v Írsku. Najstaršia univerzita, Trinity College Dublin, má celkom dobrú reputáciu a podobne sú na tom aj niektoré z jej novších sestier.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?