reklama

Vysoká škola v zahraničí II. - americké vzdelávanie v Európe

Kvôli americkým školám netreba cestovať za Atlantik. Napríklad v Prahe sú rovno dve vysoké školy, ponúkajúce americký typ vzdelávania, ktoré tu pôsobia už viac rokov (otvárajú sa aj iné, ale kvôli neoveriteľnosti kvality sa tu nimi nebudem zaoberať). Na začiatok uvediem niekoľko takých amerických škôl v Európe, na ktoré sa dá pomerne ľahko dostať a potom opíšem zďaleka najvýberovejšiu, Jacobs University v Brémach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Anglo-americká univerzita (predtým známa ako „Anglo American College“) aj „University of New York in Prague“ (UNYP) majú akreditáciu českého ministerstva školstva aj zahraničné akreditácie. Na oboch sa dá študovať za zlomok prostriedkov, ktoré by ste vynaložili za štúdium za veľkou mlákou. Pozor, reputácia ani kvalita sa s elitnými školami v zámorí porovnať nedá, ale prinajhoršom neskôr ľahšie prejdete na inú školu do USA či inde na Západe. A ste v prekrásnej Prahe!


Existuje veľa inštitúcií, ktoré sa špecializujú na poskytovanie amerického vzdelávania mimo USA. Dlhoročnú tradíciu má Webster University. Spomedzi miest na celom svete možno nájsť jej pobočky aj vo Viedni, v Ženeve či v holandskom Leidene (ako viac-menej samostatné pobočky). Školné sa obyčajne pohybuje pod desaťtisíc dolárov ročne. S kvalitou to nie je príliš slávne, obyčajne tu študujú deti trochu bohatších rodičov, ktorým sa nepodarí dostať na slušnejšie školy. Ale má aspoň akreditáciu. So štipendiami nerátajte (i keď pri určitom vyjednávaní sa možno nejaká zľava na školnom možno nájde).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trochu podobný typ školy je Franklin College, ale za oveľa viac peňazí. Tí, čo si to môžu dovoliť, tak študujú v talianskej časti Švajčiarska (Lugano), v skutočne nádhernom prostredí (hlavná budova je prekrásna vila). Pred školou majú študenti zaparkované svoje mercedesy, bavoráky, dokonca ferari...

Do podobnej kategórie (nie až takej drahej), spadá aj Richmond University v Londýne.

Naopak pomerne slušnú tradíciu má The American University of Paris. O trochu menej známa je The American University in Rome. V Ríme je tiež John Cabot University, ktorá má už dnes slušnú akreditáciu a je, mimochodom, atraktívne umiestnená vo veľmi živej štvrti Trastevere.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existujú ešte ďalšie podobné školy, ale bez slušnej akreditácie, takže pozor, nepopáľte sa!

 

Medzinárodná univerzita v Brémach


International University Bremen (IUB) (aktualizácia 28.2. 2010: dnes sa škola volá Jacobs University, bola premenovaná na počest rodinnej nadácie, ktorá škole poskytla obrovský dar, 200 mil. eur) je kapitola sama osebe. Otvorili je iba pred niekoľkými rokmi, ako joint-venture medzi americkou Rice University a mestským štátom Brémy. Vyučovacím jazykom je angličtina a škola si dáva za cieľ zapájať do vedeckého výzkumu už študentov nižších ročníkov. Univerzita sa nachádza v tichom predmestí Brém, má veľmi upravený areál, poskytuje výborný štandard ubytovania (každý študent býva na svojej vlastnej izbe a kúpelňu zdieľa so susedom), hi-tech životný štýl (každý má nárok na pôžičku, aby si kúpil laptop, ktorý ho sprevádza takmer na každom kroku) a rad významných návštevníkov (aspoň raz za rok pristane na školskom futbalovom ihrisku vrtulník, ktorá privezie nemeckého ministra hospodárstva, spolkového prezidenta, či podobného potentáta). Ak by ste mali veriť nemeckej tlači, tak ide o „európsky Harvard“.

No, realita je trochu zložitejšia. Povedal by som, že do značnej miery poskytuje táto inštitúcia proste skôr „schooling“ ako „education“ – mnohí z tých, ktorí sme mali tú česť na tejto univerzite pobudnúť, sme z nej vyšli ešte väčší sociopati, ako sme tam vstupovali. Kombinácia vysokého pracovného tempa a koncentrácie rozmaznaných detí, ktoré sú odmalička vedené k jedinému cieľu – dobrým akademickým výsledkom - vytvára miestami až neuveriteľne nevraživú atmosféru (napriek pokryteckým úsmevom). K tomu treba pridať arogantnú a nevýkonnú byrokraciu. A snahu, napriek propagovaným cieľom, univerzitu čoraz viac ponemčovať – nedávno takto bolo študentom oznámené, že si nemôžu pribrať univerzitný kurz francúzštiny či španielčiny, ak oficiálne predtým neabsolvujú nemčinu.

Ale: univerzita má dobré finančné zázemie a každý prijatý študent má nárok na finančnú pomoc, ak si nemôže dovoliť platiť školné (ktoré mu je odpustené), alebo životné náklady (na ktoré dostane sedemročnú pôžičku). Netreba sa zľaknúť, oficiálne uvádzané školné 15 tisíc euro ročne platí skutočne len málokto. Štandard výučby je síce nevyrovnaný (občas vyučuje niekto, kto vie ledva po anglicky), ale veľa profesorov je na skutočne mimoriadne vysokej úrovni.

Univerzita je vysoko výberová – ak chcete uvažovať o prihláške dosť pomôže, ak ste napríklad celoštátnym finalistom nejakého druhu študentskej vedeckej olympiády. Výborné výsledky v škole sa totiž považujú za úplnú samozrejmosť.

Ak čítate tento článok, predpokladadám, že sa na univerzitu budete hlásiť až o rok. Pri školách uvedených v predošlej kapitole prihláška prichádza do úvahy aj teraz. Na Brémy však už je, myslím, neskoro. Ak však idete aj na inú školu, vždy môžete uvažovať o prestupe aj neskôr, z inej univerzity.

A dobrá rada na záver pre týh, čo sa hlásia do spomínaných Brém: v prihláške na ubytovanie si dobre rozmyslite, či chcete byť v tzv. "quiet zone" (časti internátu, kde sú reprodukovaná hudba či iný hluk na izbe prísne zakázané) alebo inde (kde je po večeroch riadny cirkus). Ide o dva tábory ľudí, ktoré dokážu byť v poriadnych konfliktoch!

Juraj Draxler

Juraj Draxler

Bloger 
  • Počet článkov:  253
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Momentálne žije v Prahe, kde píše, skúma a vyučuje. Po rokoch strávených v západnej Európe je to príjemná zmena, aj keď to počasie by mohlo byť aj lepšie. Bloguje aj na http://blog.etrend.sk/juraj-draxler/. (Foto: European Alternatives Cluj) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDôchodkové veciCestopisyPraktické radyImpresieEkonomické zamysleniaMoje alter egoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu