Čo robiť, ked dolár padá

Autor: Juraj Draxler | 17.3.2008 o 22:53 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  5972x

Čítať si niečo zaujímavé.

 

Naozaj búrlivé dni. Toto nie je ten všedný týždeň, keď médiá predávajú zovšednelý tovar ako zase nejaké prestrelky či bomby na Blízkom východe.

Máme tu pomerne veľké nepokoje v Číne. A Čína je veľmi, veľmi dôležitá. Ako som kdesi raz napísal, vyberte z mozaiky svetovej ekonomiky Čínu a v podstate máte po „globalizácii". Každý konflikt, aj taký, ktorý úrady zrejme dostanú rýchlo pod kontrolu, je preto ako nazretie do hĺbky z okraja veľmi vysokého brala.

Kosovo. A čoraz tvrdšie slová zo strany Ruska na obranu srbských záujmov, nedá sa celkom vylúčiť, že Rusi vyšlú „mierové jednotky" na sever provincie a pomôžu ju tak definitívne rozdeliť.

To všetko je nič v porovnaní s dianím na svetových finančných trhoch.

Niežeby tie udalosti neboli predpokladané. Moji kolegovia, ktorí sa týmito vecami do detailov zaoberajú, sa dlho hádali nie o tom, či je v USA bublina na realitnom trhu, ale aká je veľká. Stačí k tomu pridať celý obrovský problém „globálnej nerovnováhy" - prebytok dolárov vo svetovom finančom systéme - a recept na zaujímavú šou je na svete. Pravda, nikto nevedel predpovedať, ako presne bude vyzerať veľký tresk. Nikto nevie zrejme predpovedať, aké bude presne pokračovanie.

Takže sa dá iba sadnúť si s pohárom niečoho chutného v ruke a pozerať. Rozhodne to ešte naberie obrátky. Enjoy the view. Chvalabohu, Európa je na tom pomerne dobre, takže to veľmi nezabolí* (ak nemáte príliš veľa investovaného v akciách kótovaných v Londýne a za Veľkou mlákou : )).

Inak je to tiež príležitosť, samozrejme, rozmýšľať nad súvislosťami. Poštudovať si trochu o tom veľkom čude, svetovej ekonomike. O to mi práve ide:

Pri príležitosti týchto dramatických udalostí sa človek prirodzene bude dosť zaujímať o komentáre ku globálnym financiám. Tu výborne poslúži blog Nouriela Roubiniho, jednej z najväčších akademických celebrít pre túto oblasť. Či blog jeho spolupracovníka Brada Setzera. (Aby bolo jasné, aké mám na celebrity kontakty: Brada som raz na dve hodiny prichýlil v mojej kancelárii, zastavil sa u nás na kus reči a potom si potreboval niekde sadnúť, vybaviť emaily...tak si sadol ku mne, tak, takéto tesné kontakty ja mám... pravda, hlavne som mal k dispozícii prázdny stôl...).

Ale keď už si človek číta takéto ekonomické veci, dostane, samozrejme, chuť trochu si zalistovať aj článkami o príbuzných problémoch, o všetkom, čo nejako súvisí s globalizáciou.

Môžete si čítať The Economist. Ja ho dnes čítam už iba zriedkavo, mám na to presne rovnaké dôvody ako Dani Rodrik.

Zato toho Rodrika sa čítať oplatí. Ekonóm z úplne iného cesta ako masy dobre platených papagájov opakujúcich strašne múdro sa tváriace ideologické žvásty - Rodrikova krátka kritika Grega Mankiwa je spot on. Podobne ako jeho ďalšia poznámka o nekritických epigónoch kultu „slobodného obchodu". V jeho blogu sú občas skvelé linky na články iných chytrých ekonómov - pozri túto esej o mýtizovaní slobodného obchodu (bohužiaľ, nie som v rovnakej lige ako títo pani, ale chystám nejaké podobné veci). Pre balans sa dá potom si prečítať aj nejaké poznámky od de la Dehesu namierené pre zmenu proti protekcionistom a ľuďom argumentujúcim proti „sociálnemu dumpingu".

Tá istá stránka má články od takých kapacít ako Barry Eichengreen, Olivier Blanchard, alebo Charles Wyplosz. Fajn čítanie.

Ďalší dobrý zdroj sú komentáre hostí Martina Wolfa na stránke FT. Podobne Altmanovo fórum Managing Globalization na IHT.

Takže tak. Turbulencie vo svetových financiách by, pravda, mohli byť správnym momentom na úvahy o tom, ako nepríjemné správy využiť na skresanie druhého dôchodkového piliera na rozumnú mieru, tiež iné veci, ale... škoda reči.

No, takže čítajme si a zároveň pozorujme, kam až toto všetko dospeje.

 

 

* Len doplním: "Veľmi nezabolí" neznamená, že nezabolí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?