Prečo mám rád kult Štefana Baniča

Autor: Juraj Draxler | 13.8.2013 o 11:01 | (upravené 13.8.2013 o 11:22) Karma článku: 5,78 | Prečítané:  932x

Nedávno mala Pravda dvojstranový článok o Štefanovi Baničovi „vynálezcovi padáka". Leitmotívom bolo, že pri rekonštrukcii bratislavského letiska načas zmizol Baničov pamätník. Autor sa pozastavuje nad tým, že si takto národ neváži pamiatku toho, kto „ukázal svetu... že aj my čosi dokážeme." Legenda o vynálezcovi padáka je síce dementná, ale neznamená, že nie užitočná.

Banič nič nevynašiel. Nielen to, celá legenda je proste šibnutá. Iste, všade po svete sa nájdu príbehy, ktoré prifukujú zásluhy miestnych rodákov. Pred pár mesiacmi Rumuni zúrili, že ich Briti v rámci protiimigračných nálad vykresľujú ako lacnú pracovnú silu a zlodejov. A tak spustili na Facebooku kampaň. Boli v nej rôzne prehnané tvrdenia. Ale to pravdivé jadro tam bolo. Aj keď Nicolae Paulescu nebol jediný, kto sa podieľal na ceste k moderným inzulínovým injekciám, jeho pokusy s pankreatickými roztokmi naozaj boli dôležitým medicínskym míľnikom. A aj keď zrejme nemožno súhlasiť s formuláciou, že Henri Coanda „vynašiel prúdový motor", určite to bol jeden z najdôležitejších leteckých inžinierov svojej doby. Atakďalej. To Banič so svojím sukienkovým pružinovým padákom, v praxi nepoužiteľným, patrí do histórie vynálezov asi tak, ako Jára Cimrman.

Legenda o Baničovi sa zrodila v 70. rokoch, keď vznikol moderný slovenský patriotický kánon. Všetko pestré z histórie sa začalo potláčať, ostali krpce a salaš, Jánošík, Cyril a Metod a Svätopluk. To prebrali a ešte umocnili vlády oboch ponovembrových konzervatívnych premiérov. Ale predsa len chýbal aspoň niekto svetový. Tak sa vynašiel Banič. Ten sa, pravda, začal spomínať už za Slovenského štátu, ale bola to okrajová záležitosť. Brali to triezvejšie. Kult vznikol až v 70. rokoch. Že pretrváva aj dnes, v dobe internetu, keď si môže každý históriu padáka naštudovať za pár sekúnd, je mimoriadne bizarné.

Aspoň teda z určitého pohľadu. Na druhej strane má kult svoju hodnotu. Umožňuje rôzne roztrieštené dojmy veľmi rýchlo a efektívne spojiť do uceleného obrazu. Človek sa nemusí na Slovensku zdržiavať dlho, aby pochopil, že „niečo porobkať" a potom si ísť dať tresku a koláčiky, nie je len životný štýl. To je národná doktrína, prierezovo stmeľujúca spoločnosť, all the way up. Niekoho by to mohlo miasť. Neprekáža, nemať cez vedu a literatúru spojenie so širokým svetom? Stačí však obraz Baniča a jeho obdivovateľov a netreba nič vysvetľovať.

Vďaka kultu je všetko jasné.

A bude opäť aj prichádzajúcim návštevníkom, až ten pamätník znovu osadia pred letisko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

KOMENTÁRE

Boj s Ficom už nestačí

Pravica by sa mala zamerať na daňovú politiku a kritiku byrokracie.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?